Izraelští vojáci zastřelili na západním břehu Jordánu Palestince, který je údajně ohrožoval sekyrou. O incidentu, který následoval po nehodě izraelského vojenského džípu, informovaly agentury s odvoláním na izraelskou policii.

Izraelský vojenský džíp se převrátil u židovské osady Ejnav nedaleko Tulkarmu. Když se vojáci snažili z vozu vylézt, přiblížil se k nim Palestinec, který se na ně pokusil zaútočit sekyrou.

"Vojáci na něj vystřelili a zabili ho," citovala agentura AFP prohlášení mluvčí izraelské policie Luby Samriové.

Jeden muž z osádky džípu byl podle ní lehce zraněn při nehodě, další pak po úderu sekyrou. Izraelský vojenský rozhlas naproti tomu informoval o pěti vojácích, středně až lehce zraněných při dopravní nehodě.

Palestinská bezpečnost byla svými izraelskými kolegy informována o smrti Palestince. Příslušný sektor byl policejně uzavřen a bylo zahájeno vyšetřování incidentu.

"Znepokojená" Francie a Británie

Spor panuje dál i kolem výstavby bytů, které v reakci na propalestinskou rezoluci oznámili zástupci Izraele. List Haarec v pondělí napsal, že kvůli pokračující výstavbě židovských osad na palestinském území západního břehu Jordánu chtějí Francie a Velká Británie z Izraele odvolat své velvyslance.

Obě země později tuto informaci sice popřely, ke konzultacím si ale Paříž i Londýn pozvaly izraelské velvyslance.

"Francie nehodlá přistoupit na logiku sankcí, ale bude se snažit Izrael přesvědčit" v otázce výstavby osad, řekl v Lyonu francouzský prezident François Hollande. Francii podle něj znepokojuje možný důsledek této výstavby na izraelsko-palestinský mírový proces.

Mluvčí britského premiéra Davida Camerona plán na odvolání velvyslance z Izraele popřel. "Nenavrhujeme tento krok a ani nic jiného v této chvíli. Vyjednáváme s izraelskou vládou i dalšími mezinárodními partnery. Situace nás znepokojuje. Domníváme, že (izraelské rozhodnutí) může mít negativní dopad (na mírové) rozhovory, ale žádnou další akci nyní nepřipravujeme," řekl mluvčí.

Související