Vatikán v pondělí dopoledne uvedl do provozu oficiální účet pětaosmdesátiletého papeže Benedikta XVI. na sociální síti Twitter. Uživatelé papeže najdou pod jménem @Pontifex, už od prvních minut se k účtu přihlašovaly tisíce lidí, kteří chtějí zprávy od nejvyššího představitele katolické církve sledovat.

"Tweetovat" pomocí vlastního účtu ale hlava katolické církve bude podle Vatikánu až od 12. prosince.

"První (papežovy) tweety budou představovat odpovědi na otázky kladené papežovi ohledně víry. Veřejnost může posílat tyto otázky od této chvíle," oznámil Vatikán.

Tweety na papežově osobním účtu budou posílány v angličtině, španělštině, italštině, portugalštině, francouzštině, němčině, polštině a arabštině. Další jazyky by měly být přidávány později.

Papež osobně napsal své první poselství na Twitteru už loni v červnu. Tehdy se ale jednalo o uživatelský účet Vatikánu, kdy oznamoval spuštění multimediální webové stránky news.va. Byl to jeho historicky první tweet, který navíc poslal "do světa" přes iPad.

Podle agentury AP se není jisté, zda bude zprávy o maximálně 140 znacích svůj twitterový účet vkládat osobně Benedikt XVI.

Spíše je nechá psát svým jménem, domnívá se AP a připomíná, že současný papež píše ručně a obvykle nepoužívá počítač.

Související