Přímo před sídlem řecké parlamentní neonacistické strany Zlatý úsvit v úterý brzy ráno explodovala bomba. Výbuch nikoho nezranil, způsobil ale materiální škody, píše agentura Reuters.

"Byla to silná exploze, která zanechala mnoho škod," cituje agentura policejní zdroj. Trhavina byla nastražena před stranickou kanceláří na aténském předměstí Aspropyrgos.

Poslanci Zlatého úsvitu sbírali nové příznivce díky rozsáhlým vládním škrtům v době hospodářské krize. Extremisté se ostře postavili proti ilegálním přistěhovalcům, zkorumpovaným politikům i dalším plánovaným úsporám, čímž na svou stranu získali řadu voličů.

Ti nakonec svými hlasy poslali krajní pravici do parlamentu a podle posledního průzkumu veřejného mínění jsou třetí nejsilnější politickou stranou v Řecku.

Zatímco v červnu by pro neonacisty hlasovalo 7 procent voličů, v říjnu by to bylo už 14 procent, uvádějí výsledky nezávislé agentury VPRC.

Podle některých řeckých poslanců by ale mohl být Zlatý úsvit prohlášený za ilegální, píše Reuters. Jejich prohlášení i znak se totiž velmi podobá symbolům nacistů a řecké vojenské junty, pravicovému režimu, který v roce 1967 stál za převratem v zemi a vládl až do roku 1974.

Související