Počet obětí tajfunu Bopha na Filipínách se zvýšil na nejméně 200 osob, uvedla agentura AP s odvoláním na místní úřady. Co do počtu mrtvých tak je Bopha nejhorším tajfunem, který v letošním roce Filipíny zasáhl. Na 60 tisíc lidí kvůli bouři opustilo své domovy. Tajfun, který na Filipíny udeřil v úterý, se sice už přesunul zpět nad moře, na pevninu ale dál přináší vítr o rychlosti 140 kilometrů v hodině.

Jenom ve vesnici New Bataan na ostrově Mindanao přišlo o život 49 lidí. Utonuli, když přívalové deště vytvořily nad vesnicí malé jezero, které se rozlilo mezi obytné domy. Bilance ve vesnici nemusí být ještě konečná, protože trosky zablokovaly příjezdové silnice a znemožňují záchranářům pátrání po dalších obětech. Filipínští vojáci se snaží zjistit situaci na místě z vrtulníků.

Dalších 51 lidí zemřelo na různých místech na východě Mindanaa. Většina přišla o život kvůli záplavám nebo sesuvům půdy, které vyvolaly přívalové deště. Dvanáct lidí připravil tajfun o život na jihu ostrova, tři mrtví jsou hlášeni z ostrova Visayas, který leží severně od Mindanaa.

Tajfun Bopha si na Filipínách vyžádal nejméně 82 obětí

Tajfun udeřil na Filipíny v úterý ráno. Plnou silou zasáhl chudou zemědělskou provincii Východní Davao, kam přinesl vichr o rychlosti až 210 kilometrů za hodinu. Vichřice lámala stromy, strhávala elektrická vedení i střechy domů.

Filipíny ročně zasáhnou zhruba dvě desítky tajfunů, z nichž některé mají smrtící následky. Bopha je letos zatím šestnáctým. V srpnu zahynulo téměř 100 lidí a více než milion obyvatel musel opustit domovy kvůli silným záplavám způsobeným sérií bouří.

Loni Filipíny zasáhlo 19 tajfunů, z nichž deset bylo ničivých. Celkem si vyžádaly více než 1500 obětí.

Související