Severoatlantická aliance rozhodla, že vyhoví žádosti Turecka a rozmístí na jeho hranicích proti ostřelování Sýrií rakety Patriot, které slouží armádám NATO už od 80. let.

Mobilní taktický systém s raketami země-vzduch vyvinula americká společnost Raytheon. Název vznikl ze zkratky Phased Array Tracking Radar to Intercept On Target, tedy sledování a zničení cíle s použitím radaru.

V současnosti už existuje třetí verze systému, jeho prostřední varianta používá střely, které mají výškový dosah přes 24 tisíc metrů a dálkový až 160 kilometrů. Vybudování baterie o 8 až 16 nosičích zabere zhruba hodinu času, vzdálenost mezi jednotlivými jednotkami se přitom pohybuje od 20 do 40 kilometrů.

"Z hlediska dosahu jde jeden ze dvou nejlepších systémů, ještě vyšší dosah má ruský S-300, ale to se neví přesně," řekl IHNED.cz odborník na armádní techniku Martin Koller. Upozornil, že Patriotu ještě vzniká evropská konkurence v podobě systému MEADS, který mají západoevropské státy zavádět do výzbroje v nejbližších letech.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.