Trajekt Baltic Ace převážející automobily, který vyplul z belgického přístavu Zeebrugge a směřoval do finského přístavu Kotka, se srazil s kontejnerovou lodí a potopil se u pobřeží Nizozemska. 

Při havárii nákladní lodi zahynulo zřejmě jedenáct členů posádky. Čtyři těla již byla z moře vytažena, dalších sedm námořníků se pohřešuje, nizozemské úřady jim ale nedávají žádnou šanci na záchranu.

"Šance na přežití se rovnají nule," oznámila dnes nizozemská pobřežní stráž. "Vzhledem k teplotě vody a k době, která uběhla, nevěříme v další přeživší."

Kvůli silnému větru a rozbouřenému moři museli záchranáři po půlnoci přerušit pátrací akci, ta se znovu rozběhla ráno. Nad oblasti přelétávají pátrací letadla a helikoptéry, mrazivé počasí ale šanci na přežití v ledové vodě prakticky vylučuje.

Baltic AceLoď zmizela pod hladinou během 15 minut. "Událo se to příliš rychle pro oblečení záchranných oděvů," vysvětlil Kees Brinkman z nizozemské záchranné společnosti KNRM. Bez potřebného ochranného oblečení může podle něj člověk ve zhruba šestistupňové vodě přežít "jen několik minut". Po srážce vyzvedly vrtulníky ze čtyř záchranných člunů 13 trosečníků, z toho jedenáct jich bylo vážně podchlazeno.

Polská posádka

Národnost obětí nebyla zveřejněna. Agentura PAP nicméně s odvoláním na polské velvyslanectví v Nizozemsku uvedla, že mezi pohřešovanými je pět Poláků, šest jich bylo zachráněno. Čtyřiadvacetičlennou posádku potopené lodi vedle polských námořníků tvořili také Bulhaři, Ukrajinci a Filipínci.

Loď Baltic Ace dlouhá 148 metrů plující s nákladem pod bahamskou vlajkou se srazila se zhruba stejně velkou kontejnerovou lodí Corvus J asi 65 kilometrů od pobřeží jižního Nizozemska. Baltic Ace vyplul z belgického přístavu Zeebrugge a směřoval do finského přístavu Kotka.

Dvanáct námořníků z lodi Corvus J zůstalo na palubě a podílelo se na záchranných operacích. Loď, která plula z Grangemouthu ve Skotsku do belgických Antverp, je vážně poškozená, ale potopení jí údajně nehrozí. Nyní je na cestě zpět do Antverp, kde se podrobí opravám.

Příčiny kolize záchranáři neznají. V době nehody foukal v oblasti silný vítr, ten ale pro plavidla podobných rozměrů nepředstavuje podle záchranářů žádný problém. Místo havárie je jedním z nejrušnějších v Severním moři.

Záchranáři potvrdili, že při havárii zahynuli čtyři členové posádky, dalších sedm námořníků je nezvěstných.

Související