Odsouzený bosenskosrbský válečný zločinec Radislav Krstić si může odpykat trest v Polsku, rozhodl varšavský soud. Polsko o to z bezpečnostních důvodů požádal Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který Krstiče za napomáhání ke genocidě v bosňácké (dříve muslimské) enklávě Srebrenica odsoudil v roce 2004 ke 35 letům vězení.

Krstić se proti převozu do Polska může odvolat. Deník Gazeta Wyborcza ale na svém webu s odvoláním na neoficiální zdroj uvedl, že se tak zřejmě nestane, protože bývalý bosenskosrbský generál s uvězněním v Polsku souhlasí.

Krstić si trest za zločiny ve Srebrenici v roce 1995 původně odpykával v Británii. Před dvěma lety ho napadli tři muslimští spoluvězni, kteří mu podřezali krk, Krstić sotva přežil. Poté byl převezen zpět do Haagu.

Ve Srebrenici bosenskosrbské jednotky v červenci 1995 povraždily na 8000 muslimských mužů a chlapců. Šlo o největší masakr v Evropě od konce druhé světové války.

Krstić se po více než čtvrtstoletí podle všeho stane prvním válečným zločincem v polském vězení. Posledním byl Erich Koch, který byl od konce 20. let do roku 1945 vůdcem stranických struktur NSDAP v tehdy německém Východním Prusku. V Polsku byl sice koncem 50. let odsouzen k smrti, trest mu byl ale změněn na doživotí. Zemřel v roce 1986 ve věznici ve městě Barczewo v severovýchodním Polsku.

Související