Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v dopise požádal syrského prezidenta Bašára Asada, aby se zdržel použití chemických zbraní. Náměstek syrského ministra zahraničí zopakoval, že Sýrie nemá v úmyslu tyto zbraně použít proti civilistům.

"Sýrie zdůrazňuje podesáté a posté, že kdybychom měli takové (chemické) zbraně, nepoužili bychom je proti vlastnímu národu. Nespácháme sebevraždu. Obáváme se, že tyto zprávy jsou součástí spiknutí, které má posloužit jako záminka pro intervenci do Sýrie," řekl náměstek šéfa syrské diplomacie Fajsal Makdad.

Opozice ve čtvrtek s vojáky bojovala o přístup k letišti a hodlá ho obklíčit. Silnice k letišti byla večer podle svědků uzavřena a zástupci povstalců citovaní agenturou Reuters sdělili, že opoziční bojovníci nehodlají o letiště bojovat, ale že ho obklíčí, aby armádě odřízli zásobovací trasu.

Provoz na letišti je omezen na minimum. "Víme, že zbraně proudí k armádě přes civilní letiště. Blokáda letiště bude dobrým prostředkem k vytvoření dalšího tlaku na vládu," řekl mluvčí opozice abú Nidal.

O Sýrii mají v Dublinu jednat se zvláštním zmocněncem OSN pro Sýrii Lachdarem Brahímím šéfové diplomacií USA a Ruska Hillary Clintonová a Sergej Lavrov. Reuters citoval nejmenovaného ruského diplomata, podle něhož se ukazuje, že syrská vláda ztrácí sílu fungovat.

Německo schválilo vyslání dvou baterií protiraketového systému Patriot a 400 vojáků do Turecka k hranicím se Sýrií. Británie rozhodla, že zvýší praktickou podporu opozice v podobě výcviku a vybavení, jako jsou ochranné vesty nebo brýle na noční vidění.

Organizace pro lidská práva (OSDH) tvrdí, že podle nové bilance v Sýrii od loňského března zahynulo 42 tisíc lidí. Více než 29 tisíc z toho byli civilisté a přes 10 tisíc vojáci. Zbylí jsou členové opozičních jednotek nebo osoby, které se nepodařilo identifikovat.

Podle syrské vlády byla poškozena více než polovina syrských nemocnic a ve čtvrtině už není možné udržet provoz. Léky se staly vedle zbraní a valut novým artiklem černého trhu. Podle Reuters vojáci i provládní milicionáři vykradli zásoby léků z nemocnic a zloději z nich odnášejí zařízení a snaží se ho zpeněžit. Někde se na dokoupení ukradeného zařízení skládají sestry a lékaři.

Související