Několikahodinové sněžení znovu ochromilo automobilovou i leteckou dopravu v Rusku.

V Moskvě se tvořily kilometrové kolony a na všech moskevských mezinárodních letištích byly opožděny nebo zrušeny lety.

Na posypové práce a odhrnutí sedmicentimetrové vrstvy sněhu bylo v ruské metropoli potřeba 7 300 lidí.

"Tato zima je nejtužší za posledních 20 let. V Moskvě umrzlo už šest lidí," informoval mluvčí ministerstva pro mimořádné situace.

V Jakutsku na Dálném východě bylo naměřeno 29 stupňů pod nulou.

Rusko se přitom sotva stačilo vzpamatovat z obří sněhové kalamity, která v prvních prosincových dnech zablokovala silniční dopravu mezi Moskvou a Petrohradem.

Sněží i v Chorvatsku

S přívaly sněhu se potýká také chorvatské hlavní město Záhřeb. Napadlo zde téměř 40 centimetrů sněhu, což ochromilo tramvajovou a autobusovou dopravu.

Záhřebské letiště bylo uzavřeno, odložil se proto plánovaný odlet německého prezidenta Joachima Gaucka. 

"Těšíme se na zasněžený víkend," prohodil Gauck v žertu. Z Chorvatska do Berlína by nicméně měl odletět ještě dnes.

Mráz a sníh panuje ale i v Německu. Na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem bylo do sobotního rána zrušeno kolem stovky letů, během dne se situace normalizovala. "Vše běží hladce," řekl mluvčí letiště.

V noci na dnešek byly na mnoha místech Německa zaznamenány zatím nejnižší teploty této zimy. V Pulheimu naměřili meteorologové minus 14 stupňů, v hornolužickém Sohlandu poblíž hranic s Českou republikou dokonce minus 22,3 stupně Celsia.

Tři mrtví v Polsku

Tři životy si silné mrazy během posledních 24 hodin vyžádaly v Polsku, kde teploty v některých oblastech klesaly pod minus 15 stupňů.

Už říjnový vpád zimy si v Polsku vyžádal 14 mrtvých. Během předchozí zimy zemřelo v Polsku na podchlazení kolem 200 lidí, většinou bezdomovců.

Související