Italský expremiér Silvio Berlusconi v sobotu oficiálně potvrdil, že bude kandidovat v příštích parlamentních volbách za svou stranu Lid svobody (PDL). Chce se tak popáté stát italským premiérem.

"Vracím se na scénu s cílem zvítězit," odpověděl Silvio Berlusconi novinářům v severoitalském Milanellu, kde má tréninkové hřiště jeho fotbalový klub AC Milán.

"Práce ve vládě mi v tomto roce nechyběla ani minutu. Vracím se s vědomím odpovědnosti," prohlásil 76letý mediální magnát.

Z postu předsedy vlády rezignoval Berlusconi loni uprostřed dluhové krize, zmítán navíc skandálem kolem údajného sexu s nezletilou.

Prezident Giorgio Napolitano poté pověřil sestavením úřednické vlády bývalého eurokomisaře Maria Montiho.

Berlusconiho strana tento týden stáhla podporu Montiho vládě. Expremiér nicméně později uvedl, že PDL podpoří vládní úsporný balíček na příští rok.

Premiér Monti chce rezignovat

Kancelář italského prezidenta Giorgia Napolitana v sobotu oznámila, že italský premiér Mario Monti hodlá odstoupit, až parlament schválí rozpočet na rok 2013.

"Poté, co Berlusconiho strana stáhla podporu mému kabinetu, necítím již podporu parlamentu, a zamýšlím proto rezignovat," uvedl Monti. Bude-li možné zákon o rozpočtu schválit rychle, premiér Monti prý svou rezignaci ihned potvrdí.

Itálie pravděpodobně směřuje k předčasným volbám, které by se mohly konat 10. března.

Bude-li možné zákon o rozpočtu schválit rychle, premiér Monti řekl, že ihned potvrdí svou rezignaci.
Související