Vůdce radikálního palestinského hnutí Hamás Chálid Mišal v sobotu vyloučil uznání Izraele. Zdůraznil, že hnutí se nikdy nevzdá nároků na celé izraelské území.

"Palestina je naše od řeky Jordán až k moři a od jihu k severu. Nikdy se nevzdáme ani pídě země," řekl.

Mišal je exilovým vůdcem hnutí a v pátek poprvé po bezmála 40 letech přijel na třídenní návštěvu Gazy. Vystoupil zde na manifestaci k 25. výročí založení hnutí, které se zúčastnilo na 100 tisíc lidí.

"Nikdy neuznáme legitimitu izraelské okupace, a legitimitu nemá tedy ani Izrael, ať trvá okupace jakkoli dlouho," řekl šéf hnutí, které Izrael, USA i EU považují za teroristické a které po volbách v roce 2006 a po roztržce s palestinskou stranou Fatah o rok později samo vládne v pásmu Gazy.

"Osvobodit celou Palestinu je právem, povinností a cílem," dodal.

Mišal se dále vyslovil pro jednotu Palestinců a naznačil ochotu k usmíření s Fatahem Mahmúda Abbáse, který vládne na západním břehu Jordánu. Během své návštěvy Gazy by měl také zveřejnit další strategii Hamásu a záměry pro jednání s Fatahem.

Zakládající dokumenty Hamásu odmítají uznání Izraele a vyzývají k jeho zničení.

Vůdcové Hamásu již několikrát naznačili ochotu jednat o dlouhodobějším příměří výměnou za návrat k hranicím z roku 1967, kdy Izrael během války obsadil vedle Gazy i západní břeh Jordánu. Mišal ale o této variantě nemluvil.

Izrael se snažil Mišala neúspěšně zabít v roce 1997. Jeho nynější cestu do Gazy víceméně ignoroval.

Raketa uprostřed náměstí

Shromáždění k 25. výročí založení hnutí Hamás se zúčastnily také delegace z Kataru, Malajsie, Turecka, Egypta a Bahrajnu. V arabských zemích hnutí posílilo po tzv. arabském jaru, které v mnoha státech vyneslo k moci islamistické vlády.

Náměstí, kde se shromáždění konalo, dominovala velká maketa rakety, kterou Hamas při listopadovém konfliktu vypálil na Tel Aviv.

Oslavy tak následují nedlouho po několikadenním násilí, během něhož bylo zabito asi 170 Palestinců a šest Izraelců, a Hamás je prezentuje také jako oslavu vítězství.

Izrael ovšem také tvrdí, že operace byla úspěšná, a poukazuje na to, že se podařilo zabít velitele ozbrojeného křídla hnutí Ahmada Džabarího a výrazně omezit zásoby raket Hamásu.