Kazachstán uvažuje o předčasném ukončení smlouvy s Ruskem o dlouhodobém pronájmu kosmodromu Bajkonur. V projevu k poslancům kazašského parlamentu to v metropoli Astaně řekl šéf místní kosmické agentury Kazkosmos Talgat Musabajev. Rusko má Bajkonur v pronájmu do roku 2050 a ročně za něj platí Kazachstánu 115 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Každý rok kromě toho Moskva do infrastruktury kosmodromu investuje dalších 160 milionů.

"Zvažujeme možnost výpovědi nájemní smlouvy vztahující se k městu Bajkonur, které by se mohlo vrátit pod správu Kazachstánu. Rázem takovou operaci samozřejmě bez velkých škod zařídit nelze, ale po etapách je to možné," prohlásil Musabajev. Návrh zrušit nájemní smlouvu má podle něj podporu prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který už s ním údajně seznámil i Kreml.

Rusko uzavřelo smlouvu o pronájmu kosmické základny v roce 1994, nynější suma za pronájem byla sjednána dodatkem v roce 2004. Dodatek podle Musabajeva nyní vypršel, a je tudíž nutno dojednat smlouvu novou. Právě v ní by kazašská strana chtěla zakotvit možnost postupné výpovědi.

Ruští odborníci hodnotí záměr Kazachstánu s nedůvěrou a označují ho za projev vyjednávací taktiky, jejímž cílem je získat výhodnější podmínky pronájmu. Americká agentura AP napsala, že postupné rušení nájmu by mohlo zasadit citelný úder ruskému kosmickému programu, protože Bajkonur by začali opouštět odborníci na kosmický výzkum, kterých má už nyní Rusko nedostatek.

V Bajkonuru, původně zapadlém hornickém městečku v kazašské stepi, dnes žije asi 70 tisíc lidí. Čtyři pětiny bajkonurských obyvatel tvoří ruští kosmičtí odborníci s rodinami a obslužný personál kosmodromu.

Rusko má v nájmu celé město a odpovídá i za jeho řízení a komunální správu. Bezpečnost ve městě mají na starosti ruští i kazašští policisté, v obchodech platí měny obou států. Podle znalců místních poměrů se ale životní podmínky v Bajkonuru v posledních letech trvale zhoršují, bytový fond se rozpadá a ve městě roste zločinnost.

Rusko letos v létě začalo budovat nový kosmodrom Vostočnyj na Dálném východě, k dispozici má navíc polární kosmické středisko v Plesecku, které využívá ke startům svých raket hlavně armáda. Kosmodrom Vostočnyj budovaný nedaleko města Uglegorsk má být dokončen do roku 2015, první pilotované lety odtud mají odstartovat o tři roky později.