Írán začal provozovat vlastní server na sdílení videosouborů. Vláda tak chce na stránce http://www.mehr.ir Íráncům nabídnout alternativu k serveru YouTube, který je podobně jako další ve světě používané servery v Íránu zablokovaný.

Na stránce Mehr mají být dostupná videa, jejichž pomocí se bude podle oficiálního prohlášení šířit islámská kultura a umění.

"Od této chvíle mohou lidé nahrávat vlastní videa a sledovat produkovaný materiál," řekl podle AFP zástupce organizace kontrolující vysílání íránské televize a rozhlasu. Zatím ale není úplně jasné, zda či jak bude server podléhat vládní cenzuře.

The Huffington Post ale píše, že na serveru budou dostupná pouze videa schválená právě zmiňovaným zvláštním íránským orgánem pro vysílání. Světová média tak spekulují o tom, zda skutečným cílem zprovoznění nového serveru není pouze snaha posílit cenzuru v zemi.

Írán se už v minulosti snažil omezovat přístup občanů k internetu, zablokoval přístup k zahraničním webům včetně Facebooku, Twitteru, a zatím pouze nárazově blokuje přístup do služeb Googlu, včetně Gmailu.

Často se proto mluví o tom, že cílem íránského režimu je postavit si jakýsi "národní internet", který nebude poskytovat žádné informace jakkoli napadající vládu. Počítačoví odborníci přitom pochybují o tom, že je to technicky možné.

V březnu americký prezident Barack Obama prohlásil, že se Írán snaží postavit "elektronickou oponu", aby zabránil jakémukoli přílivu myšlenek a informací do země.

Související