Jen necelých pět procent dotázaných Rusů označilo Medveděvův kabinet za velmi efektivní. Polovina lidí oslovených v nejnovějším průzkumu potom považuje výkon vlády za nepříliš efektivní a každý sedmý účastník průzkumu za naprosto neefektivní.

Od roku 1999 si tak nejvíce Rusů myslí, že jejich vláda je zkorumpovaná, neprofesionální a nemá správný ekonomický program.

Už za předchozí Putinovy vlády výrazně vzrostl podíl Rusů, podle nichž vláda působí ve prospěch velkého byznysu, nyní však dosáhl svého vrcholu za posledních 13 let. Současně na minimum klesl podíl nespokojenců s úrovní sociální ochrany. Polovina obyvatel věří Medveděvově vládě stejně jako Putinově; desetina jí důvěřuje více a skoro třetina méně.

Přes všechny výhrady si však polovina dotázaných myslí, že Medveděv zůstane premiérem stejně dlouho jako Putin prezidentem, tedy vydrží až do roku 2018. Jen 12 procent mu dává rok či dva, 14 procent tři až čtyři roky. Podíl skeptiků, kteří čekají premiérovu demisi v nejbližších měsících, nepřevýšil rozmezí statistické chyby (3,4 procenta). Odstoupení vlády by uvítalo 38 procent dotázaných, proti demisi se vyslovilo 41 procent.

Rusové podle politologa Dmitrije Oreškina neberou Medveděva jako premiéra vážně, stejně jako ho nebrali vážně v předchozí roli prezidenta; Putinovu vládu sice také nemilovali, ale její chyby nepřičítali osobně Putinovi, jak to činí v Medveděvově případě. Nicméně i Oreškin usoudil, že k "obětování premiéra" nyní není důvod, naopak by to poškodilo Putinovu pověst.

I politolog Leonid Poljakov se v listu Vedomosti shodl s většinovým názorem, že Medveděv může řídit vládu celých šest let, protože prokázal naprostou věrnost Putinovi a jeho odstoupení by vyvolalo spory a rozkol mezi různými mocenskými skupinami, zastoupenými v kabinetu.

Medveděv byl až do jara prezidentem, než předal nejvyšší funkci zpět Vladimiru Putinovi, kterému v roce 2008 ústava nedovolovala třetí prezidentský mandát za sebou, a tak se stal premiérem.

V předchozích dvou Putinových prezidentských obdobích sehrávali premiéři jen "technickou roli" a mohli být kdykoliv obětováni na oltář nespokojenosti. Nyní Medveděv "nevylučuje" svou kandidaturu na prezidenta v roce 2018, dodává však, že se rozhodne podle přání lidí - a při letošních volbách se vzdal vlastních ambicí v Putinův prospěch.

Související