Zpráva o sérii pumových útoků v alávitské vesnici Akrab ve střední Sýrii v úterý obletěla svět. Informaci Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) citovala agentura AFP.

Okolnosti útoku, o němž státní média vůbec neinformovala, jsou nejasné, stejně jako to, kdo za ním stál, konstatuje Reuters.

Připomíná přitom, že informace ze Sýrie se nedají ověřit z nezávislých zdrojů.

K alávitské náboženské menšině, která je odnoží šíitské větve islámu, patří syrský prezident Bašár Asad, jeho klan a řada nejvyšších představitelů režimu.

"Není možné hned zjistit, jestli za těmi útoky byli povstalci. Pokud by tomu tak ale bylo, šlo by o nejzávažnější odvetnou akci ze strany rebelů proti alávitským civilistům," řekl AFP předseda OSDH Ramní Abdar Rahmán.

Poukázal také na to, že se povstalci minulý týden zmocnili blízkého armádního kontrolního stanoviště.

Aktivisté z Místních koordinačních výborů (LCC) a z Generální komise syrské revoluce (CGRS) naproti tomu tvrdí, že exploze vyprovokovalo tankové ostřelování vládních ozbrojených sil a z útoku obviňují síly prezidenta Asada.

Dějištěm útoků se podle AFP stala vesnice Akrab v provincii Hamá. Obec leží nedaleko Húly, kde bylo 25. května zmasakrováno 108 osob, z toho 49 dětí a 34 žen.

Do polní nemocnice v Húle převezli zraněné děti z Akrabu.

Tři mladíci na videozáběrech pořízených opozičními aktivisty a zveřejněných na serveru YouTube vypověděli, že byli spolu s nejméně 200 dalšími lidmi drženi jako lidské štíty uvnitř jedné budovy v Akrabu milicionáři loajálními Asadovi.

"Byli jsme v domě s šabíhy. Říkali, že nás chrání před povstalci. Rebelové nám začali říkat, abychom vyšli ven, že nám nikdo neublíží. Šabíhové nám nechtěli dovolit odejít," řekl mladík zabalený do přikrývky, který se třásl, když se ho vyptával aktivista v nemocnici.

Šéf OSDH Rahmán ve středu vyzval k ustavení nezávislé komise právníků, kteří by podobné útoky vyšetřovali.

"Chceme Sýrii svobodnou a demokratickou, nikoliv Sýrii založenou na sektářské nenávisti," zdůraznil.

Související