Severní Korea ve středu dopoledne okolo třičtvrtě na deset místního času (zhruba ve třičtvrtě na dvě ráno SEČ) odpálila raketu dlouhého doletu Unha-3. Asi o dvě hodiny později start oficiálně potvrdila tisková agentura KCNA.

"Start druhé verze našeho satelitu Kwangmyongsong-3 z vesmírného centra Sonhae... proběhl úspěšně. Družice vstoupila na oběžnou dráhu přesně podle plánu," píše KCNA.

Severoamerické velitelství protivzdušné a kosmické obrany (NORAD) uvedlo, že jeho systémy start rakety zaznamenaly a podle prvních známek severokorejská raketa vynesla objekt, jenž se zřejmě dostal na oběžnou dráhu.

Raketa byla podle NORAD sledována při letu jižním směrem. První stupeň z ní odpadl nad Žlutým mořem, druhý se oddělil asi 300 kilometrů východně od filipínských břehů. "V žádném okamžiku nepředstavovala ani raketa, ani odpadávající stupně ohrožení pro Severní Ameriku," uvedl NORAD v prohlášení, které citovala agentura Reuters.

Severokorejská média mluví o "velkolepém úspěchu" a "výrazném počinu" pro celou zemi. Trvají ale na tom, že jde o mírový program a ne o jakýkoli test, zda by rakety mohly v budoucnu nést jaderné hlavice.

Pokud by se jim podařilo oddělit i třetí stupěň, mohla by raketa podle americké stanice ABC News dolétnout až do vzdálenosti, kde leží Los Angeles.

Jihokorejský prezident I Mjong-bak svolal mimořádnou bezpečnostní poradu. Stejně reagovalo i Japonsko, nad jehož územím raketa asi dvanáct minut po startu přeletěla. Tokio poté vyzvalo ke svolání schůzky Rady bezpečnosti OSN, která se má konat ještě během středy. Generální tajemník organizace Pan Ki-mun odpálení ostře odsoudil.

Torpédoborci americké armády

V prohlášení uvedl, že se obává negativního dopadu, který může mít "provokace" Severní Koreje na mír a stabilitu. Raketový test je podle Pan Ki-muna jasným porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Spojené státy kvůli možné hrozbě v uplynulém týdnu do regionu poslaly čtyři své válečné lodě, aby případný start rakety zachytily. K torpédoborcům USS Benfold a USS Fitzgerald se přidaly další - USS John S. McCain a USS Shiloh. Start skutečně "zaznamenaly" a situaci prý monitorují.

Bílý dům označil start za "velmi provokativní čin, který ohrožuje bezpečnost v regionu". Podle mluvčího americké Rady národní bezpečnosti Tommyho Vietora je test dalším příkladem nezodpovědného chování Severní Koreje.

Podívejte se na start severokorejské rakety:

 

USA budou prý spolupracovat s dalšími státy i OSN, aby přijaly "přiměřená opatření" proti Pchjongjangu. Mezinárodní společenství musí podle Vietora KLDR poslat jasný vzkaz, že porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN má důsledky.

Odpálení rakety Severní Koreou odsoudila Čína, podle níž by Pchjongjang "měl respektovat" rezoluce OSN, jež mu zakazují odpalování balistických střel. "Všechny zúčastněné strany by si měly zachovat chladnou hlavu a zdržet se přilévání oleje do ohně, aby situace zůstala pod kontrolou," napsala oficiální tisková agentura Nová Čína.

O porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN hovoří i ruské ministerstvo zahraničí. Moskva zároveň vyzvala další státy v regionu, aby se zdržely akcí, které by nadále eskalovaly napětí.

Kritika z EU, NATO i Indie

Evropská unie pohrozila, že zváží další sankce proti Pchjongjangu. S ostrým odsouzením se připojilo také NATO. "Tento provokativní čin zvyšuje napětí v regionu a riskuje další destabilizaci Korejského poloostrova," uvedl v prohlášení generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "NATO nadále apeluje na severokorejské úřady, aby naplnily své povinnosti vůči mezinárodnímu právu."

Politování vyjádřila i Británie, která si chce předvolat severokorejského velvyslance, uvedl šéf britské diplomacie William Hague. Nesouhlas vyjádřila také indická vláda, přestože Indie dnes testovala své vlastní rakety. Podle Dillí jde o porušení rezoluce OSN a "narušuje mír a stabilitu na Korejském poloostrově".

Přelet nad Okinawou

O testu severokorejské rakety se v poslední době hovořilo opakovaně. KLDR chtěla, aby třístupňová raketa ze základny u města Sinuidžu na severozápadě země odstartovala do 29. prosince. V úterý však zahraniční agentury spekulovaly o technických problémech.

Podle agentury AFP raketa, která je druhou raketou dlouhého doletu odpálenou od nástupu současného severokorejského vůdce Kim Čong-una k moci, přeletěla nad japonským ostrovem Okinawa.

Severokorejský vůdce Kim Čong-Un převzal moc v zemi poté, co 17. prosince loňského roku zemřel jeho otec Kim Čong-il. Načasování startu rakety tak není náhodné.

Kromě připomínky prvního výročí úmrtí Kim Čong-ila příští týden proběhnou v Jižní Koreji prezidentské volby a hlasování čeká také Japonsko. Za měsíc navíc oficiálně zahájí svůj druhý mandát ameriský prezident Barack Obama. A sjezd Komunistické strany Číny před pár týdny také potvrdil budoucího vládce země Si Ťin-pchinga.

OSN, Spojené státy a Jižní Korea Pchjongjang obviňují, že pod rouškou vynesení družice na orbit testuje raketové technologie pro mezikontinentální balistické střely. KLDR ale trvá na tom, že jde o součást mírového vesmírného programu.

Obdobný start KLDR uskutečnila letos v dubnu. Raketa ale jen pár vteřin po startu explodovala. Dnešní start je celkově pátým pokusem Pchjongjangu vynesení rakety dlouhého doletu od roku 1998, kdy KLDR poslala raketu nad Japonsko. Předchozí odpaly třístupňových raket nebyly považovány za úspěšné.

Raketové testy jsou považovány za klíčové pro pokrok severokorejských jaderných ambicí. Předpokládá se, že KLDR má jen hrstku primitivních jaderných bomb, ale zatím podle expertů Pchjongjang není schopný umístit je na střely, které by dokázaly zasáhnout Spojené státy.

KLDR pod vedením Kim Čong-una prohlásila, že bude posilovat svůj jaderný arzenál, dokud Washington nepřestane s tím, co Pchjongjang označuje za "nepřátelskou politiku".

Start rakety nepochybně dál vyostří napětí na Korejském poloostrově. Jižní a Severní Korea zůstávají technicky ve válce, protože jejich ozbrojený konflikt v letech 1950 až 1953 skončil jen podpisem příměří, nikoli mírové dohody. USA mají v Jižní Koreji rozmístěno téměř 30 tisíc vojáků, desítky tisíc dalších jsou v nedalekém Japonsku.

Infografika
Související