Čína předložila Organizaci spojených národů detailní popis svých nároků na teritoria ve Východočínském moři, o něž se v poslední době intenzivně pře s Japonskem.

Čínské ministerstvo zahraničí podle agentura AP oznámilo, že v pátek předalo OSN dokumenty, v nichž si nárokuje území přesahující 370kilometrovou výlučnou ekonomickou zónu Číny.

V textu se uvádí, že s ohledem na geologické rysy oblasti považuje Peking za své území i oblasti vedoucí až k okraji pevninského šelfu, který se táhne od čínského pobřeží a končí asi 200 kilometrů od japonského ostrova Okinawa.

Peking a Tokio se dohadují o oblast ostrovů, jež Japonsko nazývá Senkaku a Čína Ťiao-jü. Neobydlené skalnaté souostroví je obklopeno vodami bohatými na ryby a zřejmě také na zemní plyn. Oblastí rovněž vedou významné námořní trasy.

K vyostření konfliktu kolem souostroví přispělo rozhodnutí Japonska odkoupit tři z pěti největších ostrovů v souostroví od soukromých vlastníků. V Číně pak vypukly protijaponské demonstrace, které se místy zvrhly v násilí. Spor má rovněž vážné ekonomické dopady.

Související