Při střelbě na základní škole ve městě Newtown v americkém státě Connecticut bylo v pátek ráno zavražděno 26 lidí. Mezi obětmi je šest dospělých a dvacet dětí.

Střelec měl být krátce po 9:40 (amerického východního času, pozn. redakce) v hlavní kanceláři základní školy Sandy Hook Elementary School, kde začal střílet. Maskovaný dvacetiletý Adam Lanza u sebe měl tři zbraně (poloautomatická puška .223 Bushmaster, pistole Glock a Sig-Sauer), několik zásobníků a neprůstřelnou vestu.

Zbraně koupila legálně útočníkova matka Nancy Lanzová, informuje CNN.

Podle zpráv amerických médií Nancy Lanzová na základní škole Sandy Hook pracovala. Policie ji ale našla mrtvou v útočníkově domě. Její syn ji podle všeho střelil do hlavy. Poté jel autem na matčino pracoviště a začal střílet po dětech z její třídy.

Vyšetřovatelé nyní vyslýchají mimo jiné otce útočníka, který žil s novou manželkou v Connecticutu, i útočníkova 24letého bratra Ryana Lanzu. Ten žije v Hobokenu v New Jersey - policie ho se střelbou ale nespojuje.

Sledujte speciální reportáž stanice FOX CT

Podle policejního zástupce Paula Vance bylo 18 dětí mrtvých na místě a dvě zemřely po převozu do nemocnice. Zároveň Ryan usmrtil šest dospělých. Jedna zaměstnankyně školy je zraněná.

Zastřelen byl školní psycholog i ředitelka školy, oznámila stanice CNN. Rodiče dětí mluvili o asi stovce výstřelů, které v areálu slyšeli. Útočník následně spáchal sebevraždu. Vyšetřovatelé prohlásili, že Lanza s největší pravděpodobností neměl komplice. O možných motivech policisté zatím nepromluvili.

K neštěstí se vyjádřil v emotivním projevu i prezident Barack Obama. "Děti měly před sebou celý život. Narozeniny, promoce, svatby, své vlastní děti," prohlásil Obama a na malou chvíli se odmlčel.

"Naše srdce jsou zlomena. Truchlíme za rodiče, bratry i sestry těch, kteří v Connecticutu přišli o svoje děti," dodal.

 

Vlajky na půl žerdi

Při projevu si několikrát pohnutě utíral slzy z očí. Zároveň oznámil, že na všech státních budovách budou vlajky příští čtyři dny spuštěny na půl žerdi.

Vše o střelbě v USA

V americkém Newtownu v pátek zemřelo 28 lidí (z toho 20 dětí) kvůli řádění šíleného střelce. Kdo byl vrahem, kdo hrdinou, kdo obětí - to vše se dočtete ve speciálu IHNED.cz ZDE.

Za oběti se v římskokatolickém kostele v Newtownu, který obklopily stovky lidí, slouží vigilie.

Na první svolané tiskové konferenci poradce guvernéra státu Connecticut uvedl, že s ohledem na pozůstalé zatím nemohou prozradit bližší informace.

Nejprve prý budou informovat rodiny obětí, až poté média. "Guvernér je otřesen tím, co se stalo. Právě teď je se svou rodinou," vysvětlil jeho nepřítomnost hned na začátku tiskové konference.

Smrt několika desítek lidí, obzvláště dětí, nenechal bez odezvy ani největší vyhledávač světa Google. Pokud američtí uživatelé přejedou kurzorem na úvodní vyhledávací stránce logo firmy, uvidí malou svíčku.

google newtown candle 008

Zlo v Newtownu

Sám guvernér Dan Malloy později prohlásil, že město "dnes navštívilo zlo".

Zástupce místní policie prohlásil, že střelec zemřel ještě v budově školy. Okolí je prý zajištěno a veřejnost je v bezpečí. Potvrdil také oběti mezi učiteli i studenty.

I on ale řekl, že další informace budou podávat až poté, co budou o celé situaci informovány rodiny dětí.

Policie odvádí po střelbě děti do bezpečí

U školy i několik hodin po útoku zůstávaly ambulance i policie. Nad okolím létaly policejní helikoptéry a v okolí se pohybovali členové speciální jednotky.

"Přišel policista a řekl nám, ať běžíme ven, a tak jsme to udělali," řekla pro NBC jedna z žaček. Někteří studenti ale byli podle rodičů ještě v půl jedenácté stále v budově.

Do nedaleké nemocnice byli bezprostředně po střelbě přijati tři lidé, údajně s velmi vážnými zraněními. Podle místního tisku policie z budovy vynášela i těžce poraněné děti.

Základní školu, na které ke střelbě došlo, navštěvuje asi 650 studentů ve věku od pěti do deseti let a pracuje zde 39 učitelů, informuje agentura AP. Policie nařídila všem školám ve městě, aby zavřely brány a nepouštěly nikoho dovnitř ani ven.

Sledujte speciální reportáž stanice FOX CT živě:

Watch live streaming video from foxct at livestream.com

Související