V masakru na základní škole amerického města Newtown v Connecticutu přišlo o život 28 lidí, z toho 20 dětí do deseti let. Neštěstí rozvířilo ve Spojených státech debatu nad zákonem o držení zbraní. Páteční událost je jedním z největších neštěstí podobného druhu v americké historii, není však zdaleka první.

Pár hodin po neštěstí se před Bílým domem ve Washingtonu sešlo na dvě stě lidí, aby vyburcovali k úpravě zákona o držení zbraní. S transparenty jako "Dnes je ten den" nebo "Chraňte naše děti, zakažte okamžitě zbraně" demonstranti požadovali, aby zákonodárci pomohli podobným tragédiím zabránit. Někteří drželi svíčky za uctění obětí. K řešení situace vybízí i četná média.

Možná Američané zase zapomenou

Podobná debata se vyvíjí ale po každém neštěstí podobného rázu a tak je otázkou, zda tentokrát dojde i na činy.
Držení zbraní regulují z největší části jednotlivé státy samostatně a jejich legislativa se notně liší. Například v New Yorku není tak jednoduché získat zbraň jako třeba v Texasu či Oklahomě.

Agentura AFP napsala, že Connecticut patří mezi americké státy s nejpřísnější regulací prodeje střelných zbraní. Policejní zdroje citované deníkem The New York Times uvedly, že střelec v Connecticutu použil dvě pistole.

Podle kritiků jsou laxní zákony o zbraních hlavní příčinou podobných tragédií v USA. Někteří Američané se ale při podobných pokusech o regulaci odvolávají na Ústavu, v jejímž druhém článku je deklarováno právo na držení zbraně.


"Jako stát jsme podobnou situaci zažili už mnohokrát. Ať už jde o základní školu v Newtownu nebo nákupní centrum v Oregonu, kostel ve Wisconsinu, kino v Auroře nebo ulici v Chicagu. Tato místa jsou naše sousedství a ty děti jsou naše děti," narážel ve svém projevu prezident Obama na útoky střelců v posledních letech.  

"Budeme muset dát hlavy dohromady a učinit rázný krok k tomu, abychom zabránili podobným tragédiím. Bez ohledu na politiku," vybídl Obama k jednání.

Na Obamu apeloval i starosta New Yorku

Mluvčí Bílého domu Jay Carney na otázky ohledně kontroly zbraní podle Reuters řekl, že bezprostředně po tragédii v Connecticutu na politickou debatu není vhodná doba.

Reuters připomněl, že Obama v minulosti řekl, že podporuje obnovu zákazu prodeje útočných zbraní. Během své kampaně před letošními listopadovými prezidentskými volbami se ale k problematice kontroly zbraní přímo nevyjadřoval.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg na demokratického prezidenta Obamu apeloval, aby se problémem zabýval, ačkoli se zřejmě setká s opozicí ze strany republikánů, kteří ovládají dolní komoru Kongresu.

"Všechny tyhle řeči už jsme slyšeli. To, co jsme ještě neviděli, je vedení - ani z Bílého domu, ani z Kongresu. Toto musí dnes skončit," uvedl podle Reuters v prohlášení.

Páteční útok je druhým nejtragičtějším podobného rázu v USA. Ten největší se odehrál před více než pěti lety ve Virginii. Útočník se zbraní na Virginském polytechnickém institutu připravil o život 32 lidí a dalších 25 zranil. Zabíjel student z Jižní Koreje Čo Sung-hu, který nakonec sám spáchal sebevraždu.