Šok a hrůzu vyjádřili v pátek a v sobotu nejvyšší představitelé z celého světa nad masakrem, při němž osamělý střelec v americkém Newtownu zabil dvacet malých dětí, sedm dospělých a poté sám sebe. Jde o jednu z nejtragičtějších střeleb ve škole v amerických dějinách a zabitým dětem bylo podle dostupných zpráv od pěti do deseti let.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun napsal guvernérovi Connecticutu Danu Malloyovi, aby vyslovil "nejhlubší soustrast nad šokujícími vraždami". "Zaměřit se proti dětem je ohavné a nepředstavitelné," dodal a odsoudil "strašlivý" zločin.

Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová vyjádřila šok nad "tragickou střelbou" a předseda Evropské komise José Barroso mluvil o "hlubokém šoku a hrůze", když se dozvěděl o masakru na základní škole.

"Ta zpráva je prostě děsivá. Myšlenky a modlitby Kanaďanů jsou se studenty a rodinami, které zasáhlo toto nesmyslné násilí," uvedl kanadský premiér Stephen Harper.

Soustrast vyjádřila britská královna

"Byl jsem šokován a hluboce zarmoucen, když jsem se dozvěděl o té děsivé střelbě," řekl britský premiér David Cameron. "Mé myšlenky jsou se zraněnými a s těmi, kdo ztratili své milované," dodal.

Britská královna Alžběta II. poslala vzkaz americkému prezidentovi Baracku Obamovi, v němž uvedla, že ji zpráva o střelbě "hluboce šokovala a rozesmutnila".

Kondolence obětem a jejich příbuzným zaslal prostřednictvím poselství zaslaného Obamovi také francouzský prezident Francois Hollande. "Tato zpráva mě zděsila a já bych chtěl vyjádřit svůj hluboký šok," uvedl.

Australská premiérka Julia Gillardová prohlásila, že "Austrálie truchlí s Amerikou". "Stejně jako prezident Obama a Američané i my máme zlomená srdce. Sdílíme šok Ameriky nad tímto nesmyslným a nepochopitelným činem zla."

Austrálie zažila obdobnou tragédii v roce 1996, kdy ozbrojený muž začal střílet v jihoaustralském státě Tasmánie a zabil 35 lidí. Hromadná vražda vyvolala pozdvižení po celé zemi a přiměla vládu k přijetí přísných nových zákonů o držení zbraní včetně zákazu poloautomatických pušek.

V Japonsku, kde je držení zbraní přísně omezeno a k trestným činům spojených se střelnou zbraní dochází jen zřídka, místní televizní stanice zařadily zprávu o střelbě v USA na první místo, přestože už v neděli se v zemi konají parlamentní volby.

Útok na děti se odehrál ve stejný den i v Číně

Také v Číně se událost v Connecticutu rychle stala námětem číslo jedna pro diskuse na sociálních sítích a hlavní zprávou státní televize. Čína sama zažila řadu útoků ve školách během uplynulých let, ovšem útočníci obvykle používali nůž nebo jiné bodné a sečné zbraně.

Poslední útok se stal rovněž v pátek, kdy muž pobodal 22 dětí a jednoho dospělého před základní školou v centrální části země. Většina diskusí na čínském internetu se soustředila na snadný přístup Američanů ke zbraním, zatímco v Číně je jejich prodej přísně kontrolován a na některých místech se nesmějí prodávat dokonce ani nože. V amerických školách v současnosti studuje více než sto tisíc Číňanů, a proto byl v diskusích znatelný i soucit a sdílení smutku s rodinami obětí.

Odsouzení masakru a kondolence rodinám obětí přišla dokonce z Íránu, který patří mezi nejzavilejší nepřátele Spojených států. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí odsoudil "masakr amerických dětí a vyjádřil soustrast a politování rodinám obětí".

Írán a USA nemají diplomatické vztahy už více než 30 let. Washington pravidelně obviňuje Írán, že podporuje teroristické skupiny, zatímco Teherán odsuzuje vojenskou přítomnost a akce americké armády v zemích regionu, jako je Irák či Afghánistán.

Související