Nancy Lanzová byla podle svých přátel velkým fanouškem zbraní a učila střílet i své děti. Její syn se ji "odvděčil" tím, že zastřelil nejen jí, ale i děti, které učila ve školce. O zjištění píše deník The Telegraph.
"Říkala mi, že často chodila střílet se svými dětmi," řekl agentuře Reuters Dan Holmes, její kamarád. Vzpomíná si, jak mu hrdě ukazovala pušku, kterou si koupila. "Byl na ni velmi pyšná, milovala své zbraně," doplnil.
Donald Briggs, šéf policistů z města Kingston, kde Lanzovi dříve žili, vzpomíná na Nancy Lanzovou jako na "velmi milou, starostlivou a milující dámu." Přátelé ji popisují jako společenskou a velkorysou, ale také napjatou, jako by se ze všech sil snažila držet a nezhroutit.
Žila ve velkém domě v koloniálním stylu s Adamem a snažila se mu pomoct vyrovnat se s vývojovou poruchou, kvůli níž se často choval odtažitě a uzavřeně, říkají příbuzní, přátelé a bývalí spolužáci.

Policie nyní vyšetřuje hypotézu, že Lanza měl mít den před tragédií potyčku se čtyřmi zaměstnanci školy, z nichž tři následující den zastřelil. Čtvrtý byl vyslýchán policií. Zabijákova teta Marsha Lanzová řekla, že jeho matka se rozhodla učit Lanzu doma, protože byla nespokojená "s budoucností syna v místním školním systému".

Útočník nejspíš nechal vzkaz doma i ve škole

Vyšetřovatelé v sobotu oznámili, že našli jistý "velmi dobrý důkaz" k motivu Lanzova jednání. Byl nalezen v útočníkově domě a ve škole, sdělil policejní náměstek Paul Vance. Naznačil, že Lanza zanechal na obou adresách nějakou formu vzkazu či nahrávky.

Všechna zatím těla ukazují, že Lanza střílel automatickou zbraní. "Byla to hrozná zranění. Všichni byli střeleni více než jednou," řekl doktor Carver, který těla ohledával.

Mluvčí školy řekl, že nebýt rychlých reakcí učitelů, obětí by bylo daleko víc. Jeden ze zaměstnanců rychle zapnul školní rozhlas, aby byla střelba slyšet po celé škole a upozornila tak učitele. Ti se v mnoha případech zachovali statečně, děti schovali a pro jejich rodiče se tak stali hrdiny.

Vše o střelbě v USA

V americkém Newtownu v pátek zemřelo 28 lidí (z toho 20 dětí) kvůli řádění šíleného střelce. Kdo byl vrahem, kdo hrdinou, kdo obětí - to vše se dočtete ve speciálu IHNED.cz ZDE.

Omlouvám se za syna

Otec mladého útočníka stále nemůže uvěřit, co se stalo. Rodinám synových obětí se prostřednictvím médií omlouval, hovořil převážně o soucitu a zlomeném srdci.

"Naše rodina truchlí se všemi, které tato strašná tragédie zasáhla," uvedl Peter Lanza. Rodina prý nechápe, jak se taková věc mohla stát. "I my si tu otázku klademe," řekl a dodal, že rodina s úřady plně spolupracuje na objasnění tragédie.

Útočníkovi odpouštím, řekl otec oběti

Policisté už zároveň zveřejnili jména zemřelých dětí, kterým nebylo více než sedm let. Otec šestileté Emilie Parker, jedné ze zastřelených holčiček, překvapil oznámením, že útočníkovi odpouští. Třicetiletý Robbie Parker řekl, že věří, že Adam Lanza jednal svobodně se svolením Boha a on se na jeho činy nemůže zlobit.

Během své řeči vzdal hold i své dceři. "Zatímco se v našich srdcích usazuje hluboká bolest, těší nás pomyšlení na neuvěřitelnou osobu, jakou Emily byla a kolik životů stihla zasáhnout během té krátké chvilky na světe," řekl. "Lásku a podporu" ale vyjádřil i rodině Lanzových a kondoloval všem zasaženým tragédií.

Robbie Parker a jeho šestiletá dcera Emilie, která zemřela při pátečním masakru
Související