Americký prezident Barack Obama se v neděli večer v americkém městě Newtown setkal s pozůstalými po obětech pátečního masakru na tamní základní škole a zúčastnil se vigilie za mrtvé. Při pietním aktu prohlásil, že Spojené státy musí dělat více pro ochranu dětí. Dnes budou pohřbeny první dvě oběti střelby.

Pachatel pátečního masakru, 20letý Adam Lanza, ve škole postřílel 26 lidí, z toho 20 malých dětí a šest dospělých. Nakonec zabil sám sebe. Další obětí je jeho matka, kterou předtím zabil doma.

Ekumenického obřadu v prostorách nedaleké střední školy se zúčastnili i příbuzní obětí. Před Obamovým proslovem nejdříve zazněly modlitby nejrůznějších vyznání.

Obama povzbudil pozůstalé a vyjádřil naději, že městečko se se ztrátou dětí vyrovná. Pozůstalé rodiny ujistil "láskou a modlitbami" celé země. "Doufám jen, že vám pomůže vědomí, že v zármutku nejste sami," prohlásil. V proslovu mimo jiné jmenoval dospělé oběti, které při masakru ve škole nasadily životy za záchranu dětí, a na závěr přečetl i křestní jména dětských obětí.

Vše o střelbě v USA

V americkém Newtownu v pátek zemřelo 28 lidí (z toho 20 dětí) kvůli řádění šíleného střelce. Kdo byl vrahem, kdo hrdinou, kdo obětí - to vše se dočtete ve speciálu IHNED.cz ZDE.

Obama chce přijmout opatření

Obama také ujistil, že jeho vláda udělá vše pro to, aby se podobné tragédie neopakovaly. "Musíte vědět, že učiníme jakékoli opatření, které budeme schopni učinit," řekl šéf Bílého domu. Upozornil, že žádný jednotlivý zákon, ani několik zákonů, nemůže zcela zabránit podobným tragédiím. To ale podle něj nemůže být důvodem pro nečinnost.

"Již to nemůžeme tolerovat. Tyto tragédie musí skončit. Abychom je ukončili, musíme se změnit my," řekl a dodal, že bude jednat s policisty, učiteli, psychology a dalšími o způsobech, jak takové násilí zastavit.

I přes zármutek sklidil potlesk

Prezident se před vigilií setkal s pozůstalými a na vzpomínkový obřad přišel o téměř 50 minut později, než bylo plánováno. Jeho příchod shromáždění truchlící doprovodili navzdory zármutku potleskem. Lidé se během shromáždění spontánně objímali.

Dnes odpoledne místního času budou pohřbeny první dvě - Noah Pozner, kterému bylo šest teprve před měsícem a byl nejmladší obětí, a rovněž šestiletý Jack Pinto.

Střelec měl stovky nábojů

Střelec každou oběť zasáhl nejméně třemi střelami z poloautomatické pušky, některé z bezprostřední blízkosti. Motiv mladíkova šokujícího vraždění je dosud neznámý.

Střelec měl stovky nábojů a kdyby nedorazila policie, zřejmě by bylo obětí ještě víc. Podle policistů použil munici, která se má v těle roztrhnout a způsobit tak co největší škodu.

Lanza střílel poloautomatickou puškou Bushmaster AR-15, ale sám sebe usmrtil pistolí. Měl s sebou dvě pistole, Glock ráže deset milimetrů a Sig Sauer ráže devět milimetrů. V zaparkovaném automobilu měl navíc ještě brokovnici.

Školy posilují bezpečnost

Do Newtownu v neděli přijelo vyjádřit účast mnoho lidí z okolí. Na mnoha místech malého města severně od New Yorku lidé zapalovali svíčky a pokládali květiny a hračky. Nedělní smuteční akce ve městě narušil anonymní telefonát, kvůli němuž musel být evakuován římskokatolický kostel, v němž se mají uskutečnit pohřební obřady pro osm z obětí.

Školy po celých Spojených státech prověřují své bezpečnostní plány a dnes, první školní den po masakru, mnohé z nich posílí bezpečnostní opatření. Připraveni jsou také školní psychologové a výchovní poradci.

Některé školy začnou vyučování minutou ticha. Na Twitteru mladí lidé vyzývají spolužáky, aby měli dnes zelenou a bílou barvu, tedy barvy newtownské školy.

V Newtownu ale školy dnes zůstanou zavřené, aby se učitelé mohli připravit na návrat žáků a studentů. Pro děti na dnešek připravily program místní sportovní kluby.

Newtown také bude muset rozhodnout, co udělá s budovou školy, kde se masakr odehrál. Její žáci se budou zatím učit v prázdné školní budově v sousedním městě.

Někteří zákonodárci za Demokratickou stranu se v neděli vyslovili pro zákaz prodeje útočných zbraní a pro zřízení komise, která by se příslušným zákonodárstvím zabývala. Zákaz poloautomatických útočných zbraní platil v USA v 90. letech, kdy ho prosadil tehdejší prezident Bill Clinton. Jeho platnost skončila v roce 2004 a od té doby nebyl obnoven. Na pušku Bushmaster AR-15, kterou Lanza ve škole střílel, by se tento zákaz vztahoval.

V USA je téma omezování práva na držení střelných zbraní politicky toxickým tématem a dosud se mu vyhýbal i Obama. Řada demokratů, ale i třeba newyorský starosta Michael Bloomber, ho kritizovali za to, že o omezení střelných zbraní neusiloval v létě po střelbě v denverském kině.

"Jsme opravdu připraveni tváří v tvář takovému krveprolití říci, že jsme bezmocní, že to je politicky příliš obtížné? Jsme připraveni říci, že takové násilí, které naše děti postihuje rok za rokem, je jakousi cenou za naši svobodu?" řekl v neděli v Newtownu Obama.

Související