Barack Obama chce přísněji kontrolovat zbraně. S tím, že by snaha o větší bezpečnost měla být jednou z jeho priorit. Agentuře AP to řekly zdroje z Bílého domu. Přísnější zákony pro kontrolu zbraní budou prý jen jednou ze součástí Obamovy nové strategie, žádné další podrobnosti ale nejsou zatím známy.

Prezident se v pondělí v Bílém domě setkal s viceprezidentem Joe Bidenem a několika klíčovými ministry americké vlády, mimo jiné s ministrem spravedlnosti Erikem Holderem a ministrem školství Arne Duncanem. Mluvčí Bílého domu Jay Carney novinářům řekl, že omezení počtu ozbrojených útoků je složitý problém, který bude vyžadovat "obecné řešení".

Podrobnosti o připravovaném řešení Carney neprozradil, řekl jen, že Obama se v příštích týdnech setká s právníky a psychology. Podle AP ale prezident nepodnikne žádné dramatické kroky do konce letošního roku, protože je plně vytížen finančními problémy s rozpočtem a sestavováním nového vládního kabinetu.

Vše o střelbě v USA

V americkém Newtownu v pátek zemřelo 28 lidí (z toho 20 dětí) kvůli řádění šíleného střelce. Kdo byl vrahem, kdo hrdinou, kdo obětí - to vše se dočtete ve speciálu IHNED.cz ZDE.

Někteří poslanci Bílý dům vyzývají k rychlé reakci, než odezní zděšení z incidentu v Newtownu a zbrojařská lobby se vzpamatuje z otřesu. Změny v legislativě připouštějí už i zastánci volného prodeje zbraní, zevrubná debata o změně zákonů se podle demokratického senátora Harryho Reida očekává na půdě Senátu i Sněmovny reprezentantů.

Sdružení držitelů střelných zbraní zrušilo Facebook a mlčí

Vlivné Národní sdružení držitelů střelných zbraní (NRA) od střelby v Newtownu zachovává mlčení. Žádosti o rozhovor jeho představitelé odmítají, facebooková skupina, která měla 1,7 milionu členů, přestala existovat. Na twitterovém účtu NRA se od pátku neobjevila jediná zpráva.

Na amerických školách se mezitím šíří strach a panika. V Ridgefieldu (stát Connecticut) radnice rozhodla o uzavření všech škol, když se na místním nádraží objevil podezřelý cizinec. Kvůli blíže neurčené hrozbě byly uzavřeny dvě školy ve státě Vermont. V Tampě na Floridě úřady zavřely tři školy, když byla na podlaze jednoho školního autobusu nalezena nábojnice. Ve státě New Hampshire byla střední škola uzavřena jen proto, že její ředitel uslyšel podezřelou ránu. Policie na místě neobjevila nic mimořádného.

Oklahomské plány útoku

V některých případech byly ale obavy opodstatněné. Malorážku a písemné plány na ozbrojený útok proti místní škole našla v pondělí policie v oklahomském městě Bartesville v domě, kde bydlí osmnáctiletý student Sammie Eaglebear Chavez. Mladík byl zatčen a obviněn z plánování ozbrojeného útoku.

Podle vyšetřovatelů svým kamarádům navrhoval, aby pod vymyšlenou záminkou přilákali do auly co nejvíc spolužáků, které pak postřílejí. Ke dveřím chtěl údajně umístit bomby, které by odpálil po příjezdu policie.

K dalšímu znepokojivému incidentu došlo ve městě Guthrie, rovněž ve státě Oklahoma. Na místní střední škole byl zadržen student, který minulý týden poslal výhrůžné vzkazy školnímu shromáždění. Jméno studenta nebylo vzhledem k jeho věku zveřejněno.

Související