Po francouzské hoře Bugarach se má stát dalším vhodným místem k trávení údajného konce světa 21. prosince argentinský vrchol Uritorco. Několik desítek lidí se tam ale nechystá na přežití, chtějí tam naopak spáchat hromadnou sebevraždu. Místní samospráva tak raději na horu zakáže vstup.

Hora v provincii Córdoba v centrální Argentině přitahuje milovníky okultních obřadů dlouhodobě. Okolní obce se těšily na tradiční příliv tisíců turistů, kteří sem každý prosinec přijíždějí oslavit slunovrat. Letos však mají smůlu.

Slunovrat koliduje s datem, na které připadá konec současného cyklu mayského kalendáře a které někteří lidé považují za konec současné civilizace.

A právě kvůli němu přes 150 lidí potvrdilo svou účast na hromadné sebevraždě. "Zanechme naše nečistá těla a transportujme naše duše interdimenzionální branou, která se otevře v 21 hodin 21. prosince. Sjednoťme se v armádě světla, která zachrání lidstvo," napsal anonymní autor na internetu.

Místní úřady proto uzavřou horu od čtvrtka do soboty a vstupy na horu bude zřejmě střežit policie. "Kdyby existoval skener, který by odhalil potenciální sebevrahy, neobtěžovali bychom tímto opatřením turisty," citoval španělský deník El Mundo jednoho z radních blízkého města Capilla del Monte.

Hora si svou oblibu mezi esoteriky získala v roce 1986, kdy tam prý zanechal stopy létající talíř. Magický význam však měl téměř 2000 metrů vysoký vrchol i pro předkolumbovské civilizace.

Apokalyptické zvěsti jsou založené na mylné interpretaci mayského kalendáře. Kolem 21. prosince 2012, v den zimní rovnodennosti, se uzavře 13. cyklus mayského kalendáře nazývaný baktun. Ačkoli se znalci mayské kultury shodují, že Mayové rozhodně nevnímali tento den jako ten úplně poslední, řada lidí trvá na tom, že kosmická katastrofa již tento týden se životem na Zemi skoncuje.

Francie bude kvůli tomu blokovat přístup na horu Pic de Bugarach na jihu země, ze které má podle přesvědčení některých lidí v pátek vylétnout kosmická loď. Ta prý odveze do bezpečí vyvolené, kteří přečkají konec světa.

Související