Americký časopis Time stejně jako každý rok vyhlásil osobnost, která podle vedení redakce v uplynulém roce nejvíc ovlivnila dění ve světě. Letos se touto osobností stal Barack Obama, kterého Američané v listopadu podruhé zvolili svým prezidentem. Podobné pocty se mu už jednou dostalo, osobností byl i v roce 2008.

"Jsme ve uprostřed historických a kulturních změn a Barack Obama je zároveň symbol i architekt této nové Ameriky," vysvětluje Time, proč osobností znovu zvolil prezidenta. V článku  potom připomíná Obamův úspěch ve volbách i jeho schopnosti zaujmout voliče.

Ve zdůvodnění redakce poukázala také na to, že Obamovi se podařilo obhájit podruhé mandát s více než padesáti procenty hlasů voličů. Do funkce nastoupil v době ekonomické krize a byl schopen využít demografické změny v USA.

Obama v rozhovoru pro Time uvedl, že obhajoba prezidentského mandátu mu přinesla možná ještě větší uspokojení než volební vítězství v roce 2008. "Prošli jsme velmi obtížným obdobím," řekl prezident. "Americký lid je oprávněně nespokojen s rychlostí změn, ekonomika má stále potíže a zvolený prezident není dokonalý. Navzdory tomu všemu je to právě on, kdo se jím stal, a to je dobré," konstatoval Obama.

Vedení časopisu již v úterý zveřejnilo kandidátů, kteří se dostali do užšího výběru. Tam byli zástupci politiky, vědy, obchodu i občanské společnosti. Mezi kandidáty na "Osobnost 2012" byla například také pákistánská školačka postřelená kvůli zastávání ženských práv, egyptský prezident nebo Hillary Clintonová.

 

Loni byl osobností roku protestující člověk symbolizující demonstrace v arabském světě, v Evropě i v USA. I letos je jedna skupinová nominace - Američané bez dokumentů.

Týdeník Time vyhlašuje osobnost roku od roku 1927. Jsou mezi nimi lidé, kteří ovlivnili svět pozitivně, jako Mahátmá Gándhí v roce 1930, i negativně, například v roce 1938 Adolf Hitler a o rok později Josif Stalin.

Související