Severokorejská státní média bez dalšího upřesnění sdělila, policie zadržela Američana Pae Jun Hoa. Zločiny, které v zemi spáchal, prý byly prokázány. Američan se údajně setkal s představiteli švédského velvyslanectví, které pomáhá americkým občanům v KLDR vzhledem k tomu, že USA nemají diplomatické styky s Pchjongjangem.

O případu informovali již před týdnem aktivisté bojující za lidská práva v Jižní Koreji. Hovořili o zadržení 44letého Američana korejského původu jménem Kenneth Bae, který v KLDR prováděl malou skupinku evropských turistů. Bae provozuje turistickou kancelář, jež se specializuje na Severní Koreu. Podle aktivistů Bae přicestoval do Severní Koreje 3. listopadu a byl zadržen ve městě Rason na severovýchodě země.

Bojovníci za lidská práva uváděli jako jeden z možných důvodů Baeova zatčení skutečnost, že fotografoval severokorejské děti. "Je to člověk, který chce pomáhat chudým dětem, dětem bez domova, a tyto děti také fotografoval, aby je mohl později podporovat," citovala agentura Reuters To He-jona, severokorejského uprchlíka a aktivistu působícího v Soulu.

List The New York Times napsal, že Bae dělal průvodce evropským turistům či potenciálním investorům a že jeden z členů skupiny měl s sebou počítačový harddisk, který vzbudil podezření severokorejských činitelů. Podle některých zpráv byly na harddisku nahrávky poprav disidentů a uprchlíků v Severní Koreji. NYT uvedl, že Bae mohl být zatčen jako člověk odpovědný za celou skupinu.

Agentura Reuters nicméně upozornila, že vzhledem k opakovaným návštěvám mohou místní úřady Baea také podezírat ze špionáže.

Bae není prvním americkým občanem korejského původu, který se dostal v KLDR do problémů. Koncem roku 2009 tam byl zadržen misionář Robert Park. Tvrdí, že byl mučen za protesty proti porušování lidských práv v zemi.

V témže roce bývalý americký prezident Bill Clinton letěl do Pchjongjangu, aby zařídil osvobození dvou amerických novinářek, které si ve vězení odpykávaly trest za nelegální vstup do Severní Koreje. Park i novinářky byli nakonec propuštěni.

Související