Španělské úřady chtějí vyhostit autora protiislámského filmu, který v zemi dostal politický azyl. Jeho přítomnost podle ministerstva vnitra ohrožuje bezpečnost Španělska, napsala agentura AFP.

Pákistánec Imran Firasat se při natočení svého snímku Nevinný prorok údajně inspiroval filmem Nevinnost muslimů, který letos vyvolal velké bouře v islámském světě. V jejich důsledku zahynulo několik desítek lidí. Firasat původně plánoval zveřejnit film na internetu 14. prosince, soud mu to však zakázal. Na webu se ovšem objevil trailer, v němž se Firasat se španělskou vlajkou v ruce na jednom z madridských náměstí ptá, zda byl prorok Mohamed vrah a zda páchal násilí na dětech. Dá se očekávat, že zveřejnění jeho díla by vyvolalo negativní reakce z muslimských zemí.

Firasatovi, jenž sám sebe označuje za exmuslima, se nyní španělské ministerstvo vnitra rozhodlo odebrat politický azyl, který dostal v roce 2006. "Proti tomu se může odvolat," řekl mluvčí úřadu agentuře AFP. Konečné rozhodnutí o Firasatově osudu by pak bylo věcí soudu.

Španělská média informovala o tom, že na Firasata si činí nárok Indonésie, kde je na něj údajně vydán zatykač kvůli deliktu nesouvisejícímu s jeho dosud nepublikovaným filmem.

Související