Snímek Zero Dark Thirty vytváří mylné dojmy o fungování CIA, když se tváří jako historicky přesný, přitom ale pracuje s podstatnou dávkou umělecké licence. To tvrdí zastupující ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michael Morell.

Thriller o pronásledování a dopadení šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina natočila režisérka Kathryn Bigelowová, která dostala Oscara za svůj předcházející film Smrt čeká všude.

Zero Dark Thirty bude uveden do kin začátkem příštího roku, ale už nyní sbírá nominace na filmové ceny. Má například šanci získat čtyři Zlaté glóby.

"Chci, abyste věděli, že Zero Dark Thirty je dramatizace, ne realistické zobrazení skutečnosti," uvedl Morell v otevřeném dopisu zaměstnancům CIA. Doplnil, že CIA sice s filmaři při vzniku snímku spolupracovala, neměla ale žádný vliv na jeho závěrečnou podobu a vyznění.

Morellovi vadí především to, že film naznačuje, že rozhodující roli pro nalezení bin Ládinova úkrytu v Pákistánu hrálo mučení zajatců.

 

"Takové vyznění je lživé," uvedl. "Některé informace sice pocházely od zajatců vystavených posíleným vyšetřovacím technikám, ale bylo tady mnoho jiných zdrojů," zdůraznil.

Ze stejného důvodu jako Morell kritizovali film Zero Dark Thirty už dříve tento týden američtí senátoři Dianne Feinsteinová, Carl Levin a John McCain.

Související