Kritický projev zazněl z úst papeže Benedikta XVI. při "půlnoční" mši.

"Jsme zcela zaplněni sebou samými, a to natolik, že už nezbývá místo pro Boha. A proto také není místo ani pro jiné, děti, chudé, cizince," prohlásil. "Nezatracujeme tak samotného Boha?" dodal.

Během obřadu papež také řekl, že v současnosti se šíří názor, že náboženství, a to zejména monoteistické, by mohlo být příčinou násilí a válek a že by tedy stálo za to od něho osvobodit lidstvo. Připustil, že dějiny ukázaly, že náboženství skutečně sloužilo jako záminka k netoleranci a násilí.

"Náboženství může onemocnět, pokud si člověk myslí, že sám může vzít do svých rukou Boží záležitosti a učinit z Boha svoje soukromé vlastnictví," zdůraznil papež. Podle něj ale odmítnutí Boha mír nevrátí. Když prý zhasne Boží světlo, zhasne i Boží důstojnost lidstva.

Papež se v rámci mše také modlil za mír na palestinských územích, v Sýrii, Libanonu a Iráku a vyjádřil naději, že křesťané budou moci si ve zmíněných oblastech udržet své domovy a svorně spolupracovat s tamějšími většinovými muslimy.

Půlnoční začala v deset hodin, kvůli pohodlí papeže

Tradiční mši, které se říká půlnoční, sloužil 85letý papež v bazilice svatého Petra od 22 hodin. Dělá se to tak již několik let kvůli většímu pohodlí stárnoucího nejvyššího představitele římskokatolické církve.

Před zahájením obřadu mával usmívající se Benedikt XVI., oblečený do zlatého roucha, na fotografující a tleskající návštěvníky chrámu z pojízdného stupátka posouvaného jeho asistenty.

Papež se předtím večer objevil nakrátko v okně své rezidence, kde zapálil svíčku, aby symbolicky zahájil vánoční oslavy. Zamával přitom tisícům lidí čekajícím na náměstí na mši, což vyvolalo jásot v davu. Na Svatopetrském náměstí byly souběžně slavnostně odhaleny obří jesličky.

Chór vatikánské stráže pak zahrál nejznámější vánoční koledy - jako první zazněla Tichá noc.

Štědrodenní tradici jesliček na Svatopetrském náměstí podobně jako vztyčení vánočního stromku na témže místě zavedl Benediktův předchůdce Jan Pavel II.

Poslední den v roce povede papež ve Svatopetrském chrámu nešpory a na Nový rok odslouží u příležitosti svátku Matky Boží slavnostní mši.

V poselství Městu a světu papež odsoudil vraždění

V úterý papež přednesl tradiční poselství Městu a světu (Urbi et orbi). V něm odsoudil vraždění bezbranných v Sýrii a vyzval Izraelce a Palestince, aby našli odvahu k jednání. Vyzval také arabské národy, zejména Egypt, aby budovali spravedlivou společnost.

"Lidé by nikdy neměli ztratit naději na mír ani tam, kde zuří konflikty, jako v Sýrii nebo Nigérii," řekl.

Nové čínské představitele s poukazem na pronásledování římských katolíků v Číně za komunismu vybídl, aby respektovali náboženskou víru.

"Přeji si, aby Čína ocenila přínos církví, aby respektovala každou tak, aby mohly přispět k budování solidární společnosti ve prospěch tohoto ušlechtilého lidu a celého světa," zdůraznil Benedikt XVI.

Papež přednesl své poselství z centrální lodžie baziliky svatého Petra k tisícům poutníků z celého světa, kteří se shromáždili na Svatopetrském náměstí. Jeho poselství, které zakončil vánočním přáním v 65 jazycích, přenášely televizní stanice do mnoha zemí světa.

Papež poslal na Twitter první zprávu. Má přesně 140 znaků a žehná v ní věřícím - čtěte ZDE

Poslední den v roce povede papež ve Svatopetrském chrámu nešpory a na Nový rok odslouží u příležitosti svátku Matky Boží slavnostní mši.

/Vzhledem k neschopnosti některých čtenářů vést slušnou debatu bez urážek byla diskuze pod článkem zrušena. Všem ostatním se omlouváme, ale není zvládnutelné tyto hloupé příspěvky promazávat. Děkujeme za pochopení./

Související