Syrský prezident Bašár Asad se údajně co nejvíce snaží posílit vlastní bezpečí a ze strachu během dne nevychází ven, denně mění ložnici a přísně kontroluje své jídlo. Navíc se téměř stáhl z veřejného života a pohybuje se jen v úzkém okruhu své rodiny a prověřených spolupracovníků.

Ve svém sobotním vydání to napsal americký deník The Washington Post, podle kterého to může naznačovat, že syrský vůdce začal tváří v tvář pokračujícím bojům s opozicí ztrácet půdu pod nohama.

Redaktoři Washington Post se odvolávají na nejmenované americké a blízkovýchodní bezpečnostní zdroje, ale také na zprávy syrské opozice, které se však nedají nezávisle ověřit. Podle nich je však zjevné, že se Asad v posledních týdnech začal stahovat do soukromí: nedává rozhovory, už dlouho nevystoupil s žádným projevem a neobjevil se ani v živém vysílání státní televize.

Syrská opozice a média tvrdí, že Asad ze strachu před případnými atentátníky začal přísně kontrolovat své jídlo, aby unikl otravě. Navíc prý každý den spí na jiném místě, aby bylo pro případné útočníky těžší ho vypátrat. Zástupce zpravodajské služby listu Washington Post řekl, že syrský vůdce přestal za denního světla vycházet ven, aby nedal šanci odstřelovačům.

"Jeho kroky naznačují, že žije ve stálém pocitu strachu," citoval americký deník tento anonymní zdroj.

Navenek však syrský vůdce stále drží pevnou linii a není ochoten ke kompromisům. To se ukázalo tento týden během jednání se zmocněncem OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdarem Brahímím. Asad zopakoval, že povstalce považuje za teroristy, které podporuje zahraničí s cílem zničit zemi.

Asadovi odpůrci bojují proti syrskému režimu už od loňského března. Podle syrské opozice si násilnosti od té doby vyžádaly na 44 000 obětí, z toho více než 30 000 civilistů.

Související