Nová americká administrativa se zasadí o zpřísnění podmínek regulace zbraní, nepodpoří ale požadavky, aby ve školách fungovaly ozbrojené hlídky. Řekl to prezident Barack Obama v rozhovoru pro televizní stanici NBC.

Otázka regulace držení zbraní se v USA začala intenzivně probírat po prosincovém masakru ve škole v Newtownu, kde útočník postřílel 20 dětí a šest učitelek.

Obama krátce poté jmenoval zvláštní komisi pod vedením viceprezidenta Joea Bidena, která by měla během ledna předložit návrh na zpřísnění podmínek prodeje zbraní. Demokraté hovoří zejména o možném zákazu prodeje zbraní s velkokapacitními zásobníky.

"Chtěl bych tuhle práci dokončit během prvního roku (druhého mandátu). Předložím návrhy na základě doporučení, která nyní zpracovává komise Joea Bidena. Nebudu to nijak odkládat," řekl prezident. Zároveň odmítl návrh řešení, s nímž přišla Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Podle ní by se masakrům ve školách dalo zabránit tak, že by v nich fungovaly ozbrojené hlídky.

"Mám pochybnosti, zda jedinou možnou odpovědí (na masakr) je poslat do škol víc zbraní. Myslím, že většina Američanů sdílí mou skepsi, že tímto způsobem se problém vyřeší," dodal Obama.

Vlivná organizace NRA ale tvrdí, že nové zbrojní zákony nejsou dobrou odpovědí na vytvoření skupin ozbrojených strážců, kteří by podle jejich návrhu měli být na všech amerických školách.

Související