Američtí demokraté a republikáni dospěli v noci na úterý v Kongresu ke kompromisní dohodě, která má o dva měsíce oddálit hrozící automatické rozpočtové škrty, a poskytnout tak čas pro vytvoření detailního úsporného programu.

Dohoda, kterou podepsali vůdci stranických klubů napříč komorami, zajišťuje rovnováhu mezi výdajovými škrty a nárůstem příjmů.

Opatření kromě toho prodlouží daňové úlevy pro domácnosti s příjmy pod 450 tisíc dolarů ročně, zavedené za vlády předchozího republikánského prezidenta George Bushe, a na čas odvrátí škrty ve výdajích na obranu a tajné služby.

Americký prezident Barack Obama sliboval už v pondělí, že dohoda mezi vyjednávači vládních demokratů a opozičních republikánů je na spadnutí. Naznačil, že republikáni projevili ochotu připustit trvale vyšší daně pro nejbohatší Američany, což dříve odmítali.

Podle Obamy má dohoda prodloužit také podporu v nezaměstnanosti pro ty, kteří jsou dlouhodobě bez práce, a zachovat daňové úlevy pro rodiny s dětmi.

Odvrátit by měla i 27% snížení odměn lékařům a prudký růst cen mléka.

"Musíme dál pracovat na snižování našich deficitů a já se o to přičiním. Dohoda ale zajišťuje, že nadále budeme pokračovat ve snižování deficitu kombinací nových výdajových škrtů a nových příjmů od nejbohatších Američanů," prohlásil Obama.

Americký Senát kompromisní dohodu krátce po novoroční půlnoci schválil drtivou většinou 89 : 8 hlasům.

Musí ji ovšem odhlasovat také Sněmovna reprezentantů, pravděpodobně ještě v úterý večer, informovala agentura Reuters. Není ale vyloučeno, že se hlasování uskuteční až 2. nebo 3. ledna.

Prezident Barack Obama prohlásil, že schválení dohody v Senátu je "správnou věcí" pro USA. Ani demokrati, ani republikáni přitom prý nedostali vše, co chtěli.

Sněmovnu Obama vyzval, aby dohodu bez odkladu rovněž schválila.

Související