Ke zlepšení ekonomiky a životních podmínek obyvatel Severní Koreje vyzval ve svém prvním novoročním projevu severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Připomněl také úspěch vědců, jimž se podařilo odpálit raketu, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici.

Šlo o první novoroční projev vůdce KLDR po 19 letech, který si Severokorejci mohli poslechnout.

Zatímco zakladatel KLDR Kim Ir-sen novoroční projevy pronášel živě, jeho syn Kim Čong-il je totiž zveřejňoval jen v písemné podobě.

Kimův projev, který přenášela severokorejská televize, byl podle agentury AP prošpikovaný frázemi, voláním po posílení výkonnosti armády a dosažení světové špičky v oblasti vědy a techniky.

Další pasáže projevu nicméně připustily špatný stav ekonomiky země, která dlouhodobě zaostává za zbytkem regionu. Severní Korea má jen málo orné půdy, je náchylná k přírodním katastrofám a nedaří se jí zajistit dostatek jídla pro svých 24 milionů obyvatel.

Novoroční projev tradičně představuje cíle severokorejské politiky pro nadcházející rok. Kim Čong-un ovšem nijak nenaznačil, zda plánuje zavést ekonomické reformy nebo povolit volné podnikání. Prohlásil jen, že hospodářství by měla podpořit věda a technika.

"Průmyslovou revoluci nového století představuje v zásadě vědecká a technologická revoluce. Průlom na špici je zkratkou k vybudování ekonomického gigantu," řekl Kim Čong-un.

Poukázal přitom na úspěšný start rakety, kterou KLDR navzdory rezolucím OSN a sankcím světového společenství odpálila 12. prosince.

Severní Korea start opěvovala coby velký krok v mírovém dobývání vesmíru. Washington a další západní země ho ale označily za chabě maskovaný pokus obejít rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazující Pchjongjangu testy balistických raket.

KLDR od roku 2006 provedla dva pokusné jaderné výbuchy; pokaždé následovaly poté, co OSN kritizovala severokorejské odpálení rakety dlouhého doletu.

Nedávné analýzy hlavního severokorejského jaderného testovacího střediska ukazují připravenost na třetí jaderný výbuch.

Posilování armády

Kim Čong-un se v projevu o jaderných zbraních nezmínil; prohlásil jen, že armáda bude nadále posilovat svou kapacitu a schopnosti, stejně jako vybavenost "vyvinutou vojenskou výzbrojí".

"Jen s pomocí budování vojenské moci je možné rozvinout se do vzkvétající země a bránit bezpečnost a štěstí svého lidu," dodal.

Samotný projev nasvědčuje tomu, že Kim Čong-un hodlá vést zemi stylem, jaký razil jeho dědeček, zakladatel KLDR Kim Ir-sen. Ten při příležitosti Nového roku pravidelně promlouval k lidu.

Naopak Kim Ir-senův syn a Kim Čong-unův otec Kim Čong-il se veřejným projevům vyhýbal. Během své 17 let trvající vlády do smrti v prosinci 2011 nikdy nepronesl televizí přenášený projev a jeho novoroční poselství jen vycházela ve třech hlavních listech v zemi jako úvodník.

Související