Venezuelský prezident Chávez je podle španělského listu ABC už několik dní v umělém spánku. Prezidentovi, který byl v polovině prosince počtvrté operován kvůli rakovině, tak hrozí, že v nejbližší době zemře.

Venezuelská vláda opakovaně tvrdí, že Chávez s nemocí stále bojuje, ale obyvatelstvo už připravuje na prezidentův odchod. Jeho stav prý lékaři považují za kritický a při životě ho udržují uměle.

Životní funkce prezidenta podporují přístroje, pacient nereaguje na léčbu pooperační infekce, má horečky a není při vědomí. Leží na jednotce intenzivní péče a vyživován je uměle.

Podle ABC Chávez trpí rakovinou pánve a tlustého střeva, metastázy byly prý při poslední operaci nalezeny i v močovém měchýři a v páteři. Operaci provedli 11. prosince v Havaně ruští lékaři, kterým asistovali kubánští odborníci.

Venezuelský viceprezident a pravděpodobný nástupce Nicolás Maduro v úterý večer venezuelskému televiznímu kanálu Telesur řekl, že prezident je "při síle jako vždy".

Chávez si podle Madura je plně vědom závažnosti problémů kolem svého zdravotního stavu. "Uvědomuje si složitost pooperační situace a výslovně požádal, abychom (venezuelský) lid informovali," řekl viceprezident, který vyzval občany, aby ignorovali pověsti o Chávezově kritickém stavu. Označil je za projev "nenávisti nepřátel".

Z Havany, kde Cháveze v minulých dnech údajně dvakrát navštívil, se Maduro ve středu vrací zpět do vlasti.

Pokud by Chávez zemřel, podle venezuelské ústavy by se měly konat nové prezidentské volby do 30 dnů od jeho smrti.

Související