V roce 2012 prožívala eurozóna pokračování své krize, v některých částech Evropy rostl euroskepticismus a populismus, v Egyptě a jinde se znejistily započaté politické změny, v Sýrii přibylo násilí, nastoupilo nové vedení v Číně, je tu Putin číslo 2 i Obama číslo 2.

Co přinese rok 2013? Pohledem do křišťálové koule jsme dospěli k následujícím myšlenkám - i když přiznáváme, že co se některých týče, nebyli jsme jednotní.

1. Jednotný trh se tříští

Jak ukazuje nedávná zpráva Evropského střediska pro reformu "Proč krize eura ohrožuje jednotný trh Evropské unie", hlavní výsledek evropské integrace bude poškozen. Úplný rozpad eurozóny by zcela roztříštil jednotný trh (a také schengenský prostor bez hraničních kontrol) a naopak velký posun k integraci by znamenal jeho smrštění, protože některé země, jako Británie, by se stáhly. Ale i dosavadní postup zmenšil hloubku jednotného trhu.

Banky v eurozóně se v minulých měsících stáhly z přeshraničních obchodů. Vzhledem k rozdílu v úročení jednotlivých vládních dluhopisů i špatně řízené německé společnosti platí významně menší úroky než dobře spravované španělské firmy. Všechny tyto změny vytvářejí nové bariéry a povedou k soustřeďování firem na domácí trhy.

V Evropě se to projeví menší konkurencí, nižším hospodářským růstem a vyššími cenami pro spotřebitele. Naše následující zpráva o Evropě "Nová politická geografie" ukazuje, jak diferencovaná integrace vytěsňuje mnoho členských států EU na okraj evropského projektu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.