Americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou lékaři ve středu propustili z nemocnice v New Yorku. Hospitalizována tam byla od neděle kvůli krevní sraženině. S odvoláním na mluvčího ministryně o tom informovala agentura AP.

Philippe Reines uvedl, že podle personálu nemocnice zaznamenala Clintonová zlepšení ve všech směrech a že lékaři věří v její plné zotavení. Přesné datum, kdy se ministryně vrátí do úřadu, zatím nebylo stanoveno.

Krevní sraženinu Clintonové způsobil otřes mozku, který ministryně nedávno utrpěla. Trombóza byla zaznamenána v žíle mezi jejím mozkem a lebeční kostí za pravým uchem. Clintonová podle lékařů neprodělala v důsledku sraženiny cévní mozkovou příhodu ani neurologické poškození.

Manželka bývalého amerického prezidenta přitom ve středu opouštěla nemocnici nadvakrát. Agentura Reuters nejprve přinesla informaci, že Clintonová odjela v doprovodu manžela Billa a dcery Chelsey.

Po necelé hodině po odchodu se však podle deníku New York Daily News ministryně do nemocnice vrátila. Mluvčí pak upřesnil, že byla skutečně propuštěna.

Pětašedesátiletá politička měla zdravotní potíže od počátku prosince. Nejprve omezila výkon své funkce kvůli vážnějšímu žaludečnímu virovému onemocnění. Poté utrpěla otřes mozku, když omdlela v důsledku dehydratace. Od té doby pracovala z domova.

Clintonová by měla v příštích týdnech post ministryně opustit bez ohledu na své zdravotní problémy. Tento krok oznámila již předtím, než ji zdraví omezilo v práci. Jejím pravděpodobným nástupcem je demokratický senátor John Kerry, jehož v prosinci nominoval do funkce prezident Obama.

Související