Výkonný předseda představenstva internetové firmy Google Eric Schmidt se chystá navštívit Severní Koreu, která je jedním z posledních míst na světě prakticky nedotčených internetem. Informovaly o tom tiskové agentury.

Schmidt by měl být součástí humanitární mise, kterou vede bývalý guvernér státu Nové Mexiko Bill Richardson. Ten má s KLDR již své zkušenosti, protože v posledních 20 letech se mu podařilo vyjednat propuštění několika amerických státních příslušníků, kteří byli v zemi zadrženi.

Jihokorejská média uvedla, že i tentokrát by mohlo být cílem Richardsonovy cesty osvobození Američana korejského původu. Pchjongjang koncem prosince oznámil, že 3. listopadu bezpečnostní síly KLDR zatkly muže jménem Pae Jun-ho, který do země vstoupil jako turista.

Podle severokorejských úřadů se Američan přiznal k "nepřátelskému" činu namířenému proti severokorejskému státu. Pokud bude usvědčen, může ho čekat až desetiletý trest v pracovním táboře, uvedla agentura AP.

Soukromá návštěva by se mohla uskutečnit již tento měsíc. Jak uvedla agentura Reuters, v případě realizace cesty se Schmidt stane jedním z nejvýznamnějších amerických byznysmenů, který kdy do KLDR zavítal.

Mladý severokorejský vůdce Kim Čong-un, který se ujal moci v prosinci 2011 po smrti svého otce, tvrdí, že podporuje moderní technologie a prý chce zajistit počítače do každé školy v zemi.

Jeho režim nicméně občanům neumožňuje svobodný přístup k síti. Kromě hrstky vyvolených mají Severokorejci možnost vyhledávat pouze na místním internetu, který je velmi omezený a lze ho přirovnat spíš k podnikovému intranetu.

Podle zpravodajského serveru BBC funguje zatím v Pchjongjangu jediná internetová kavárna. Počítače v ní nemají instalovaný operační systém Windows, ale severokorejský operační systém zvaný Rudá hvězda. Místní omezený vyhledávač Kwangmjong zpřístupňuje převážně zprávy severokorejských státních médií, lze na něm také chatovat.

Ještě větší Kim Čong-un

K vymoženostem patří třeba to, že kdykoli se v nějakém textu objeví jméno vůdce Kim Čong-una, je automaticky znázorněno většími písmeny než text okolní.

Analytici citovaní BBC se domnívají, že Schmidtova cesta do KLDR může mít strategické důvody. "Nejvíce fascinující na této cestě je již pouhá myšlenka na její uskutečnění. Přísná kontrola informací leží v jádru severokorejské politiky, a přitom by KLDR nyní měla hostit člověka ze Západu patřícího k těm, kdo se nejvíce zasloužili o neomezený tok informací," prohlásil Victor Cha z washingtonského Střediska pro strategická a mezinárodní studia (CSIS).

"Myslím si, že (tato cesta) je součástí vize společnosti Google rozšířit internet do celého světa. Severní Korea je poslední hranicí," prohlásil Peter Beck z jihokorejské neziskové organizace Asia Foundation.

Společnost Google má pobočky v desítkách zemí světa, včetně všech tří sousedů KLDR - Ruska, Jižní Koreje a Číny.