Inaugurační tým amerického prezidenta Baracka Obamy ve čtvrtek spustil na internetu on-line obchod s upomínkovými předměty. Mezi klasickými plackami, tričky nebo fotkami jsou k dostání pamětní medaile nebo plakát od slavného umělce Chuck Closeho v limitovaném počtu kusů.

Podle plánu by měl být 11. ledna otevřen také kamenný obchod, jen několik bloků od Bílého domu. Samotná inaugurace proběhne o deset dní později - v pondělí 21. ledna.

Ceny suvenýrů připomínající oficiální nástup Obamy do druhého funkčního období začínají na částce 2,50 dolaru za pravítko. Dámská, pánská i dětská trika stojí mezi 20 a 25 dolary, stejně jako hrnek s obrázkem prezidentské kolony, sklenice na šampaňské, víno či alkohol se pohybují od 10 do 45 dolarů.

Nejdražší z celé kolekce jsou pamětní medaile s podobiznou Baracka Obamy a jeho viceprezidenta Joea Bidena. Bronzová stojí 50 dolarů, stříbrná 1250 dolarů a celá kolekce včetně zlaté medaile ve dřevěném boxu dokonce 7500 dolarů.

Na celou nabídku suvenýrů se můžete podívat ZDE

V nabídce je také oblečení pro batolata, odznaky s fotografií prezidentského psa Boa nebo sportovní ponožky s číslem 44 - Obama je v pořadí 44. prezidentem USA.

Zcela jedinečný je ale Obamův portrét od Chucka Closeho. Umělec, jehož díla visí v newyorském Metropolitním muzeu umění i v Muzeu moderního umění (MoMA), je dlouhodobým příznivcem Baracka Obamy. Speciálně pro prodej vytvořil plakáty, které jsou k dostání za 100 dolarů. Je jich ale jen 2013.

Obamův tým podobné předměty prodával už před čtyřmi lety, kdy se po vítězstvím nad republikánem Johnem McCainem chystal nastoupit do Bílého domu. Výtěžek z obchodu tehdy putoval do fondu, ze kterého se financovaly různé slavnosti a oslavy.

Související