Íránská státní kasa přišla kvůli mezinárodním sankcím o téměř polovinu příjmů z vývozu ropy, prohlásil ministr ropného průmyslu Rostam Kasemí. Ačkoli ministr dosud dopady ropného embarga bagatelizoval, v dnešním vystoupení před parlamentní rozpočtovou komisí připustil, že příjmy z exportu černého zlata se za posledních devět měsíců ztenčily o 45 %, přičemž vyvezené objemy propadly o 40 %. Se zlepšením situace v dohledné době nepočítá.

Kasemí předtím uvedl, že od loňského března Írán do těžby ropy a plynu vložil víc než 25 mld. USD, avšak aby si udržel vliv v organizaci OPEC, musí do sektoru investovat dál. Kvůli ropnému embargu Evropské unie a Spojených států, s jehož pomocí se Západ snaží dotlačit Teherán k ústupkům ve věci jeho jaderného programu, se před Írán loni na pozici dvojky v ropném kartelu dostal sousední Irák. Ten momentálně těží přes 3 mil. barelů denně.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.