Spojeným státům opět hrozí bankrot. Pokud se republikánští zákonodárci s prezidentem Barackem Obamou nedohodnou na zvýšení stropu pro státní dluh, mohly by americké vládě dojít peníze na úhradu jejích závazků už v polovině února.

Bylo by to o půl měsíce dříve, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to z nové studie, na niž upozornil deník Washington Post.

Současného limitu pro zadlužení ve výši zhruba 16,4 bilionu dosáhla země loni na Silvestra. Ministerstvo financí ale díky účetním trikům nepříjemnou situaci pro státní pokladnu oddálilo. Obvykle takové kroky poskytnou vládě zhruba dva měsíce navíc. Podle závěrů organizace Bipartisan Policy Center ale letos tolik času být nemusí.

"Z našich čísel vyplývá, že máme méně času na řešení problému, než si mnozí lidé uvědomují," uvedl Steve Bell, který v centru vede oddělení ekonomické politiky. Podle studie americké vládě dojdou peníze někdy mezi 15. únorem a 1. březnem.

Definitivní datum bude záviset na míře hospodářského růstu, ale i na výběru daní, který mohou ovlivnit zmatky z konce minulého roku kolem prodloužení daňových úlev předchozího prezidenta George Bushe.

Politická krize na obzoru

Nová studie v každém případě podtrhuje závažnost situace před blížící se bitvou o zvýšení stropu pro státní dluh v hlavním městě Washingtonu. Když Obama předloni v létě naposledy usiloval o souhlas republikánů s vyšším zadlužením, skončilo to politickou krizí, kvůli níž agentura Standard & Poor's zemi odebrala špičkové hodnocení schopnosti splácet závazky.

K podobné politické krizi může dojít i letos. Republikáni, kteří z nedávné bitvy o daně jako vítězové nevyšli, budou po prezidentovi výměnou za zvýšení stropu pro dluh požadovat výrazné úspory v rozpočtu.

Obama již nicméně uvedl, že tentokrát se svými politickými protivníky licitovat nehodlá. Kongres by podle Bílého domu měl limit zvednout, protože peníze jdou na úhradu výdajů, které již zákonodárci schválili v minulosti.

Spojené státy se již delší dobu potýkají s vysokými rozpočtovými schodky, které zvyšují zadlužení země. Poslední přebytek zaznamenaly ve fiskálním roce 2001, od roku 1940 přitom byl teprve dvanáctý. Během dosavadní čtyřleté vlády prezidenta Obamy schodky pravidelně překračovaly bilion dolarů (asi 19,5 bilionu korun).

Související