Za nejzajímavější volby ve světě označil server BuzzFeed Politics nadcházející přímé prezidentské volby v Česku. Izraelský deník Haarec píše, že by se Jan Fischer mohl stát prvním židovským prezidentem mimo Izrael a Švýcarsko.

BuzzFeed Politics přináší portréty hlavních kandidátů a jejich nejvýraznější charakteristiky. U Fischera cituje agenturu Jewish Telegraphic Agency, podle níž je Fischerův život použitelný jako studie života Židů ve střední Evropě po 2. světové válce:

Otec, který přežil nacistické koncentráky, katolická matka, Fischer docházející do synagogy a slavící Vánoce. V Evropě dosud byla v čele státu - Švýcarska - coby Židovka v roce 1999 Ruth Dreifussová.

U Karla Schwarzenberga server cituje celé jeho šlechtické jméno a zmiňuje se o jeho tendenci pospávat při veřejných jednáních, o kouření dýmky, jež mu prý dodává vzezření Sherlocka Holmese, a také o používání poněkud archaické češtiny.

Vladimír Franz s potetovaným tělem je označen za favorita mladých Čechů, byť zastává překvapivě umírněné názory.

Haarec citoval Tomáše Krause z Federace židovských obcí v ČR, který Fischera srovnal s někdejším kandidátem na viceprezidenta USA Joem Liebermanem a řekl, že ať ho člověk podporuje, nebo ne, nemůže nebýt hrdý na to, že se dostal tak daleko.

List dále otiskl Fischerovy současné výroky o přátelských vztazích ČR a Izraele. List ale upozorňuje na to, že do roku 1989 se zanícením pro Izrael Fischer šetřil, protože pro vládního zaměstnance nebylo za minulého režimu bezpečné dávat najevo sympatie k Izraeli.

Zmiňuje se rovněž o Miloši Zemanovi, který se má podle průzkumů dostat spolu s Fischerem do druhého kola, a o jeho podpoře odstrašujícího útoku na Írán.

Související