Polským novinářům se podařilo bez povšimnutí ochranky pronést do dolní komory parlamentu tři kilogramy materiálu využitelného pro výrobu bomby. Stalo se tak jen měsíc poté, co policie odhalila veřejnosti záměr krakovského profesora odpálit před Sejmem silnou nálož a ohrozit tak politické špičky země. Oznámila to polská média.

Muži, kteří si záměrně sundali novinářské průkazy, prošli údajně hlídaným bočním vchodem budovy až do sněmovního sálu a nakonec aktovku s potenciálně nebezpečným obsahem odložili v konferenční místnosti, kde právě zasedala skupina poslanců. Svůj "test" provedli v prosinci loňského roku.

"Je to neslýchané a šokující. Ukazuje to, jak jednoduché je dostat se sem," citoval předsedkyni dolní sněmovny Ewu Kopaczovou web polského rozhlasu thenews.pl.

Experti z varšavské Vojenské technologické akademie potvrdili, že z materiálu, který novináři propašovali do Sejmu, by se dala vyrobit bomba.

V listopadu loňského roku policie zadržela 45letého muže, který se chystal odpálit silnou nálož před budovou parlamentu v době, kdy by se zasedání účastnili premiér Donald Tusk a prezident Bronislaw Komorowski. K výbušninám měl přístup jako vědecký pracovník na zemědělské univerzitě v Krakově.

Policii na stopu chystaného atentátu přivedla důkladná analýza polských kontaktů norského teroristy Anderse Breivika, který v srpnu 2010 v Oslu a na ostrově Utöya zabil 77 lidí.

Polský deník Gazeta Wyborcza poté zveřejnil vládní informace pocházející již z roku 2010, podle kterých jsou budovy parlamentu velice špatně chráněné proti teroristickému útoku a jsou dokonce jedny z nejzranitelnějších na světě.

Související