Zesnulý vizionář počítačové éry a zakladatel společnosti Apple Steve Jobs se ve středu dočkal pomníku v centru druhého největšího ruského města, Petrohradu. Doslova v podobě šité na Jobsovu míru. Památník je totiž schopen i komunikovat s návštěvníky.

Pomník, umístěný ve vnitřním dvoře Petrohradské univerzity informačních technologií, vypadá jako chytrý mobilní telefon iPhone, který vyrostl do Jobsovy výšky 188 centimetrů. Vyroben je z tvrzeného skla a kovu, disponuje dvěma videokamerami a dotykovou obrazovkou.

Zatím umí "vyprávět" Jobsův životopis ve čtyřech jazycích (ruštině, angličtině, španělštině a čínštině), promítnout biografický film a také odesílat "esemesky" s Jobsovými výroky na naskenovaná čísla mobilních telefonů.

Do budoucna autoři pomníku slibují, že ještě přidají možnost poskytovat bezdrátové připojení a schopnost rozpoznávat dřívější návštěvníky, kteří by se při opětovném shledání měli dočkat uvítací "esemesky" - pokud se ovšem zaregistrují. Tím nemá být všem hrátkám konec - při odhalení byla vyhlášena soutěž i o další aplikace.

"Chtěli jsme udělat památník nekonvenční, živoucí, interaktivní i umožnit jeho neustálé doplňování novými nápady," vysvětlil podle BBC jeden ze spolutvůrců Maxim Dolgopolov z jedné místní technologické firmy. Gigantický iPhone ztělesňuje i pýchu místních patriotů na to, že "Petrohrad je technologickou metropolí Ruska".

Podle autora projektu Gleba Tarasova má Jobsův památník fungovat nikoliv jako tradiční pomník, ale jako otevřený portál, který desetitisíce Jobsových fanoušků mohou neustále zásobovat nápady. "Vidíme jen začátek cesty, na kterou zveme každého a všechny, komu Steve a jeho dílo nejsou lhostejní," zdůraznil.

Jobsův památník v Petrohradu je sice první v Rusku, ale nikoliv první na světě. Už dva měsíce po úmrtí svého idolu postavili památník v Budapešti maďarští fanoušci. Loni 5. října, na první výročí smrti, následoval další památník v ukrajinském přístavním městě Oděse.

iPhone do -30 stupňů Celsia

Soutěž na petrohradský pomník byla vyhlášena loni v červenci a sešlo se na 200 přihlášek. Vítězný návrh dozrál do finální podoby prý až na jedenáctý pokus, který by měl odolat i místnímu drsnému klimatu.

Podle Tarasova jde o jediný iPhone na světě, který je s to fungovat i při 30 stupních pod nulou. A datum odhalení nebylo vůbec náhodné - právě 9. ledna 2007 Steve Jobs představil světu první generaci iPhonu.

Nápad na další Jobsův pomník, v Novosibirsku, se do konce dotáhnout nepovedlo. Prý i kvůli odporu protiamericky naladěné části veřejnosti.

Související