Tři zastřelené kurdské ženy našla v noci policie ve francouzském hlavním městě. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje z pařížské police. Údajně se jedná o politicky motivované vraždy.

Těla žen s prostřelenými hlavami nebo břichem objevili policisté poblíž budovy kurdského informačního centra v desátém pařížském obvodu. Jednou z obětí je údajně spoluzakládající členka Strany kurdských pracujících (PKK) Sakine Cansizová, která vede v Turecku ozbrojený boj za nezávislý kurdský stát.

Cansizová, narozená v roce 1958, byla podle agentury DPA pro kurdské ženy symbolickou postavou. Podle kurdských údajů byla jedinou ženou mezi několika ještě žijícími zakládajícími členy PKK. V minulosti byla mnoho let vězněna, v roce 1998 dostala ve Francii politický azyl.

Podle agentury Firat, která má blízko k PKK, byla další obětí pařížská zástupkyně politického uskupení Národní kongres Kurdistánu se sídlem v Bruselu.

Policejní a další zdroje, na něž se odvolává agentura Reuters, tvrdí, že vraždy patrně mají politické pozadí. "Není pochyb o tom, že šlo o politický motiv," řekl zaměstnanec pařížského kurdského centra Berivan Akyol.

Čtvrteční demontrace Kurdů v PařížiPařížský útok ostře odsoudila turecká prokurdská parlamentní Strana míru a demokracie (BDP), která zároveň vyzvala k uspořádání protestů. Spolupředsedové strany Selahattin Demirtaş a Gültan Kişanak francouzskou vládu vyzvali k "vyšetření tohoto masakru tak, aby nezůstal prostor pro pochybnosti".

"Nepochybně šlo o popravu"

K protestům vyzvaly také kurdské organizace ve Francii. V samotné Paříži se už krátce po oznámení krveprolití shromáždily stovky příslušníků kurdské komunity. Skandovali hesla proti Turecku i jméno vězněného předáka kurdských separatistů Abdullaha Öcalana. "My všichni jsme PKK," volali manifestující.

Místo masakru navštívil francouzský ministr vnitra Manuel Valls, jenž francouzské televizi řekl, že šlo "nepochybně o popravu".

Místopředseda turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje Hüseyin Çelik vyjádřil domněnku, že útok byl výsledkem nepřátelství uvnitř PKK.

Turecká vláda nedávno zahájila s PKK jednání o odzbrojení, která podle tureckých médií směřují ke zdárnému konci. Během téměř tří desetiletí konfliktu zahynulo bezmála 45 000 lidí. Turecko, Spojené státy a Evropská unie považují PKK za teroristickou organizaci.

Kurdská komunita ve Francii čítá podle kurdských zdrojů více než 150 000 lidí, většinou pocházejících z Turecka. Tato populace je rozptýlena po celé Francii, ale nejvíc je soustředěna do Paříže a okolí.

Související