První přímá volba českého prezidenta začala v předstihu ve čtvrtek ve 14 hodin místního času (17:00 SEČ) na českých zastupitelských úřadech v Brazílii. Volebními dny tam jsou 10. a 11. leden.

Hlasování v prvních otevřených zvláštních volebních okrscích, které byly zřízeny v budově ambasády v metropoli Brasílii a na generálním konzulátu v Sao Paulu, se mohou zúčastnit voliči, kteří se předem zapsali na zvláštním volebním seznamu zastupitelského úřadu. V Brasílii se registrovaly dvě desítky voličů, v Sao Paulu 122. V prvních deseti minutách v Sao Paulu odhlasovaly dvě české občanky.

Volební urna je rovněž přístupná pro držitele voličského průkazu, kteří se prokážou platným dokladem totožnosti.

Volební místnosti jsou v Brazílii otevřeny v oba volební dny od 14. do 21. hodiny místního času (tedy od 17 do 24 hodin našeho času). Volební lístky získávají občané v den volby přímo ve volební místnosti.

V zahraničí bude volit 7200 lidí

Hlasovat už mohou také čeští občané na velvyslanectví v argentinském hlavním městě Buenos Aires, následovat budou velvyslanectví a generální konzuláty v USA. Štafeta voleb se pak přesune přes Austrálii, Asii a Afriku do Evropy, kde se bude hlasovat tradičně v pátek od 14 hodin a poté v sobotu od osmi.

K volbám v cizině se podle informací českého ministerstva zahraničí přihlásilo na 7200 českých voličů, což je o necelou desetinu více než při sněmovních volbách v roce 2010.

Hlasovat o novém prezidentovi mohou i příslušníci české armády nasazení v zahraničních operacích. V Afghánistánu budou moci využít svého volebního práva na zastupitelském úřadě v Kábulu i na základně Shank v Lógaru. Čeští vojáci v dalších misích EU, NATO a OSN budou mít možnost odevzdat svůj hlas na příslušných zastupitelských úřadech. K dnešnímu dni je podle českého ministerstva obrany v zahraničí nasazeno 520 českých vojáků, z toho 498 působí v Afghánistánu.

Související