Při dvojím bombovém atentátu u kulečníkové herny ve městě Kvéta podle policie zahynulo nejméně 115 lidí a více než sto dalších utrpělo zranění. Pět podezřelých radikálů údajně zahynulo při náletu bezpilotního letounu USA na severozápadě asijské země.

Policejní zdroje agentury AFP tvrdí, že v Kvétě šlo o sebevražedný atentát. Z dostupných zdrojů ale není zatím známo, zda se k němu někdo přihlásil.

Bomby explodovaly v rozmezí asi deseti minut. Po druhém výbuchu se prý budova kulečníkové herny zřítila. Mezi mrtvými a zraněnými je prý mnoho šíitských muslimů, které radikální sunnité považují za odpadlíky a v poslední době proti nim vystupňovali své útoky v tomto regionu.

Kvéta je metropolí konfliktní provincie Balúčistán a ozbrojené skupiny zde vedou desítky let boj za větší autonomii tohoto území a větší zisky z tamních nalezišť ropy a zemního plynu. Již dříve během dne otřásla exploze bomby rušnou obchodní čtvrtí Kvéty. Zabito přitom bylo nejméně 11 lidí a více než 40 dalších utrpělo zranění.

Podle pákistánských úřadů byl útok zřejmě namířen proti příslušníkům polovojenských jednotek. Přihlásila se k němu Spojená balúčská armáda, jedna z ozbrojených skupin bojujících za větší nezávislost této oblasti.

Další nálož explodovala během shromáždění věřících ve městě Mingora v pákistánském údolí Svát na severozápadě země. Výbuch usmrtil 21 lidí a více než 60 dalších zranil. Podle lékařů bilance nemusí být konečná. Policie původně tvrdila, že explozi v tomto největším městě regionu způsobila láhev s plynem. Policejní šéf ale později sdělil, že šlo o bombu.

Na severozápadě země v kmenové oblasti Severní Vazíristán podle pákistánských zpravodajských zdrojů AP provedl úder americký bezpilotní letoun. Zabito při něm bylo nejméně pět podezřelých ozbrojenců. Severní Vazíristán je baštou ozbrojenců hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida. Mnozí Pákistánci nesouhlasí s americkými nálety, které jsou podle nich vměšováním do svrchovanosti země.

Související