Kubáncům začala nová éra. K cestám do zahraničí už nepotřebují zvláštní povolení úřadů, bude jim bude stačit pouze cestovní pas. Nové opatření schválené představiteli Castrova režimu však nebude platit pro všechny stejně - Kuba se totiž obává odlivu mozků.

Vláda prezidenta Raúla Castra rozhodla o zmírnění dosud přísných pravidel pro výjezdy z ostrova loni v říjnu. Od pondělka se díky tomu pro většinu obyvatel země ruší povinnost žádat o výjezdní doložku. Odpadá tak nutnost shánět pozvání z ciziny či hradit vysoké úřední poplatky, které řadě místních obyvatel výrazně komplikovaly možnost vycestovat ze země. Celkové výdaje na získání povolení mohly do současnosti dosáhnout v přepočtu až 6000 korun.

Důvod? Snaha o pomoc ekonomice

Znalci kubánských poměrů se shodují na tom, že Castra vedly k uvolnění poměrů především ekonomické důvody. Mnoho lidí chce ze země odjet za prací, a zlepšit tak tíživou ekonomickou situaci svých rodin. Peníze, které budou posílat domů, by mohly částečně pomoci hroutící se kubánské ekonomice.

Kvůli zhoršující se hospodářské situaci už komunistický režim předloni schválil na tři stovky reforem. Mezi jinými povolil například zakládání soukromých firem či nákup a prodej nemovitostí, který Kubáncům umožňuje měnit adresu bez povolení státu.

Díky reformě migračního zákona nyní budou moci lidé s trvalým bydlištěm na Kubě zůstat v cizině 24 měsíců. Poté se budou muset na ostrov vrátit, aby si legální pobyt v zahraničí prodloužili. Dosud platné výjezdní doložky povolovaly nejdelší pobyt mimo Kubu na dobu 11 měsíců.

Změna pravidel bude platit také pro cesty v opačném směru. Emigranti, kteří se v minulosti usadili v jiných státech, budou moci od pondělí navštívit svou rodnou zemi až na dobu 90 dnů. Mírnější budou i pravidla pro ty, kteří ilegálně uprchli do USA.

Usnadnění cest do zahraničí se ale nebude týkat všech Kubánců. Lékaři, vědci či příslušníci armády potřebují k cestám do ciziny již dnes zvláštní povolení. Vedení země se i nadále bude snažit zabránit odlivu mozků.

"Reforma migračního zákona bere ohled na právo revolučního státu bránit se před vměšováním a podvratnými plány americké vlády a jejích spojenců," uvedl oficiální kubánský list Granma. "Proto budou i nadále platit pravidla bránící lidský kapitál vytvořený revolucí před vykrádáním talentů, které praktikují mocní," dodal deník.

Kdo nakonec bude i nadále potřebovat zvláštní povolení, není zatím zcela jasné. Podle stanice BBC potvrdil začátkem ledna ministr zdravotnictví Roberto Morales ředitelům kubánských nemocnic, že se uvolnění pravidel bude týkat většiny jejich lékařského personálu.

Cestování pouze s pasem, ale ne pro každého

Ani pouhé vydání pasu však není automatickou záležitostí. Zamítnutí žádosti o cestovní dokument hrozí nejen každému, kdo nemá čistý trestný rejstřík či dluží státu peníze, ale také těm, u kterých se úřady rozhodnou uplatnit zákonem nespecifikované "obranné a bezpečnostní zájmy země" či "pravidla pro migraci" Kubánců. S tím mohou zřejmě počítat především disidenti.

Kuba má přes 11 milionů obyvatel. Většině z nich stačí příjmy sotva pokrýt výdaje na skromný život, na ostrově je navíc mnohdy složité uspokojit základní životní potřeby. Mnoho Kubánců proto touží zemi opustit a uvolnění výjezdů nejspíš využije k odchodu do zahraničí.

Asi 1,5 milionu Kubánců a jejich potomků žije již v současnosti v USA, tisíce dalších v Evropě, zejména ve Španělsku.