Prestižní britský týdeník ve svém textu o prezidentských volbách v České republice mluví o jasně rozdělených voličích převážně zeměpisně a sociálně-ekonomicky. "Spíše levicový populista Zeman dominoval na Moravě i na severu Čech pronásledovaném ekonomickými problémy. Prostořeký konzervativec Schwarzenberg ovládl centrální pás země a směřovali k němu lidé ve městech a zámožní, stejně jako hlasy Čechů ze zahraničí," píše týdeník na svém webu.

Podotýká, že Schwarzenberg bude muset pro porážku Zemana rozšířit záběr, i když zřejmě může počítat s větší částí z 16,4 procenta voličů, kteří podpořili Jana Fischera. Spíše levicoví voliči Jiřího Dienstbiera by se mohli přiklonit k Zemanovi. Ale je-li první kolo ukazatelem, zdá se marné určit favorita na základě průzkumů, uzavírá The Economist.

Podle listu Financial Times se kampaň před druhým kolem voleb zaměří na nepopulární úsporné kroky české vlády. Karel Schwarzenberg, "nefalšovaný kníže a potomek jednoho z nejaristokratičtějších evropských rodů", se opírá hlavně o mládež a obyvatele velkých měst. V zemi, kde je velká část politické elity spojována s obviněními z korupce, vyvolává Schwarzenbergův rozsáhlý majetek přesvědčení, že se nedal na politiku kvůli osobnímu obohacení.

 

Zemi, která je často spolu s Británií označována za "nejpaličatějšího člena Evropské unie", slibuje Schwarzenberg vrátit do srdce Evropy, píší Financial Times.

Související