Pracovnice odbavovací přepážky Nadia Eweidaová vyvolala v Británii celostátní debatu o víře na veřejnosti. Soudila se totiž se zaměstnavatelem, British Airways, o právo nosit na krku křížek. Letecká společnost ji v listopadu 2006 poslala domů poté, co odmítla vyhovět firemnímu nařízení, které zakazuje viditelně nosit náboženské symboly.

Eweidaová tvrdila, že je obětí náboženské diskriminace, a požadovala odškodnění za ušlou mzdu. Britské soudy její žalobu odmítly, proto se žena obrátila na štrasburský soud. Ten ve verdiktu konstatoval, že firemní regule narušují její právo projevit náboženské vyznání.

Britský premiér David Cameron v reakci na verdikt na Twitteru uvedl, že je potěšen z toho, že soud potvrdil zásadu, která umožňuje nosit na pracovišti náboženské symboly. "Lidé by neměli být diskriminováni kvůli víře," napsal.

Ve Štrasburku ale neuspěla zdravotní sestra Shirley Chaplinová, která si rovněž musela křížek sundat. Podle soudců jí zaměstnavatel zakázal přívěsek nosit ze zdravotních a bezpečnostních důvodů.

Soud rovněž zamítl stížnosti matrikářky Lillian Ladeleové a manželského poradce Garyho McFarlaneho. Matrikářka se s odvoláním na svou křesťanskou víru odmítala podílet na uzavírání homosexuálních svazků. McFarlane přišel o místo kvůli tomu, že odmítl nabízet sexuální terapii homosexuálním párům.

Rozhodnutí štrasburského soudu jsou závazná pro všech 47 států Rady Evropy. Proti verdiktu se není možno odvolat.

Související