Postupně se upřesňují informace o počtu rukojmích a osvobozených v plynárenském podniku v jihovýchodním Alžírsku. Stále zde probíhá záchranná operace alžírské armády, informuje Al-Džazíra. Po středečním útoku skupiny Al-Mulasamín napojené na Al-Káidu únosci zadržovali téměř 700 lidí.

Hned při akci zahynuli dva lidé, při čtvrtečním zásahu alžírské armády pak zřejmě přes 30 dalších. V pátek se dle alžírské agentury APS podařilo osvobodit přes 570 alžírských rukojmích a asi stovka z původních více než 130 cizinců. Třicet se jich stále pohřešuje.

Mezi nimi jsou i Američané a mauritánská agentura ANI, která je s únosci v kontaktu, tvrdí, že je chtějí vyměnit za dva teroristy odsouzené a uvězněné v USA. Jde o egyptského slepého šajcha Umara Abdar Rahmána a o Pákistánku Áfíu Siddíkíovou odsouzenou na 86 let vězení.

Britská premiér David Cameron označil situaci v komplexu u alžírského Ajn Amanásu za "proměnlivou a nebezpečnou". Ministerstvo zahraničí v Londýně zároveň uvedlo, že "teroristický incident v Alžírsku nadále pokračuje". Pokračování operace k osvobození rukojmích potvrdil i francouzský premiér Jean-Marc Ayrault.

Americký ministr zahraničí Leon Panetta ujistil, že teroristé, kteří zaútočí na USA a jejich občany, budou odhaleni a nepodaří se jim najít úkryt nikde na světě. "Ať jsou motivy únosců jakékoliv, neexistuje ospravedlnění pro únosy a zabíjení nevinných," řekl Panetta v Londýně, kde je v rámci evropského turné.

"Teroristé musejí vědět, že nenaleznou útočiště ani v Alžírsku ani v severní Africe, prostě nikde," prohlásil Panetta ještě před jednáním s Cameronem.

Zajaté dělníky nyní chtějí únosci vyměnit za dva teroristy odsouzené právě americkou justicí. Umar Abdar Rahmán byl v lednu 1996 v New Yorku odsouzen za teroristické spiknutí proti USA a za přípravu atentátu na někdejšího egyptského prezidenta Husního Mubáraka.

Je zároveň duchovním vůdcem militantní islamistické organizace Islámské seskupení (Gamá al-Islamíja), která je od 2006 součástí světové teroristické sítě Al-Káida. Áfía Siddíkíová získala v USA doktorát v oboru neurologie. V roce 2010 byla v USA odsouzena k 86 letům vězení za útok na americké agenty a vojáky.

Konec intervence v Mali

ANI také oznámila, že velitel únosců Mochtár Belmochtár chce, aby Francie začala vyjednávat o ukončení intervence do Mali.

O počtu a celé akci v plynárenském podniku vycházejí zatím nejednotné informace. Alžírská agentura APS nejnověji oznámila, a že do rukou únoscům padlo přes 600 lidí, z toho více než 130 byli cizinci. Na svobodě je prý už 650 rukojmích, mezi nimi polovina z cizinců. Údaje nelze ověřit vzhledem k odlehlosti místa a také tomu, že v areálu je situace stále nepřehledná a mnoho lidí je zřejmě poschovávaných na nejrůznějších místech.

Alžírská vláda původně ve čtvrtek oznámila, že armádní zásah proti únoscům skončil. S únosci odmítla vyjednávat a ve čtvrtek na komplex zaútočily vrtulníky a speciální síly alžírské armády. Podle únosců si útok vyžádal 50 mrtvých, z toho 35 rukojmích.

Nejmenovaný bezpečnostní zdroj agentury AFP ale označil čísla uváděná únosci za "vyfantazírovaná". Osud řady zahraničních rukojmích zůstává nejasný.

Není pochyb o tom, že alžírská vláda má právo patřičně odpovědět na teroristický akt, napsal v této souvislosti dnešní britský list The Times. "Vládní operace a skutečnost, že další vlády nebyly v této věci konzultovány, jsou ale sporné," soudí.

Hrozba dalších útoků

Skupina islámských radikálů Al-Mulasamín teroristy Mochtára Belmochtára, která za únosem desítek lidí v Alžírsku stojí, oznámila, že plánuje další podobné akce.

Zároveň varovala Alžířany, aby se drželi dál od provozů zahraničních společností působících v zemi. S odvoláním na mluvčího únosců uvedla mauritánská agentura ANI.

Podle alžírského zdroje jsou mezi mrtvými dva Britové, dva Japonci a jeden Francouz. Alžírská agentura APS informovala o 35 zabitých rukojmích a nejméně 15 islamistech. Údaje o obětech z incidentu u Ajn Amanásu se výrazně rozcházejí, podotýká agentura AP.

Poukazuje přitom na skutečnost, že jde o odlehlou, mimořádně obtížně přístupnou lokalitu, kterou obklíčily alžírské bezpečnostní síly. A ty, stejně jako radikálové, mají sklon vyzdvihovat své úspěchy a minimalizovat nezdary, konstatovala AP.

"Velký počet rukojmích byl osvobozen a velký počet teroristů zlikvidován. Litujeme těch několika mrtvých a zraněných," řekl alžírský ministr informací. Jak dodal, teroristé přišli z několika různých zemí s cílem "destabilizovat Alžírsko jeho zatažením do konfliktu v Mali a poškozením jeho energetické infrastruktury".

Japonský premiér Šinzó Abe protestoval proti zásahu, který "ohrozil životy rukojmích". Kvůli alžírskému incidentu Abe zkrátí svou první zahraniční cestu a po setkání s indonéským prezidentem se předčasně vrátí do vlasti, uvedl jeho úřad. Na ministerstvo zahraničí v Tokiu byl také předvolán alžírský velvyslanec.

Na letišti v Ajn Amanásu, asi 40 kilometrů od místa incidentu, přistálo v pátek dopoledne podle agentury Reuters americké letadlo, které má evakuovat Američany.

Související